Analysis of hybrid dynamical systems with an application in biological systems
Biyoloik sistemlerde bir uygulama ile hibrit dinamik sistemlerin analizi
  1. Tez No: 460820
  2. Yazar: NOURA A. ABDULRAZAG TAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHD JARAD, DR. NURGÜL GÖKGÖZ KÜÇÜKSAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
doğada bilimde ve teknolojide ortaya çıkan pek çok karmaşık dinamik vardır bu olayları modellemek için en kullanışlı yaklaşımlardan biri hibrit dinamik sistemlerdir hibrit dinamik sistemler birbirini düzenleyen sürekli ve süreksiz değişkenlerin etkileşimini tarif eder bu çalışmada biyolojik sistemlerin modellenmesinde kullanılan farklı hibrit sistemlere baktık ve bu sistemlerin bir altsınıfı için örnek verdik parçalı doğrusal sistemler ve bir örnek üzerinden bu sistemlerin kararlılığını kontrol ettik
Özet (Çeviri)
there are many complex dynamics appearing in nature science and technology one of the most useful approaches to model these phenomena is hybrid dynamical systems hybrid dynamic systems describe the interactions of continuous and discrete variables regulating each other ın this work we have looked at different types of hybrid systems that have been used in the modeling of biological systems we have also looked at the stability analysis of these systemsandhave given an example of a subclass of hybrid piecewise linear systems and checked the stability of these systems through an example