An approach to improve the time complexity of dynamic provable data possession
Dinamik kanıtlanabilir veri depolanmasında zaman karmaşıklığını geliştirmek için bir yaklaşım
  1. Tez No: 460825
  2. Yazar: MOHAMMED KADHIM HAWI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NURDAN SARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tezde, Bulut Bilişim (cloud computing) işlemindeki dosyaların bütünlüğünü garanti altına alınması ve böylece veri depolamak için dış kaynak kullanıldığında endişelerin hafifletilmesi için bazı işlemler yapılması hedeflenmiştir. Dosyaların bütünlüğünün sağlanması için pek çok makale yayınlanmıştır. Önerilen çalışmada, Flex List veri yapısını kullanan DPDP (Dinamik İspatlanabilir Veri Bulundurma) [13]. Yöntemini geliştirmek için bazı fikirler öne sürülmüştür.. Ancak bilhassa bu yöntem ile istemci ve sunucu arasındaki doğrulama işlemleri için başarıyla zaman kazandırılmıştır. Önerilen şema tamamen dinamik bir modeldir. Meta verilerin bütünlüğünü sağlamak için bazı parametrelere yer verdik. İstemci tarafında yardımcı yedek depolama giderine rağmen (istemci ham dosyanın yaklaşık % 0,025 boyutunu depolar), önerilen yöntemdeki dikkate çekici iyileştirme karmaşıklığın azaltılmasıdır. Hesaplamaların karmaşıklığı, veri yükseltme (ekleme, değiştirme, silme) ve zorlama işlemleri sırasında hem istemci hem de sunucu tarafında O(1)'e düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aim to take some actions for alleviating the fears when the data storage over outsourcing, and guarantee the integrity of the files in cloud computing. In this study, we have suggested some ideas to improve FlexDPDP scheme [13]. Particularly, proposed scheme successfully reduces the time complexity for verifying operations between the client and the server. The proposed scheme is a fully dynamic model. We involved some parameters to ensure the integrity of the metadata. In spite of the fact that auxiliary storage expenditure by Client-side (the client stores approximately 0.025% size of the raw file). The remarkable enhancement in this proposed scheme is reducing the complexity. The complexity of the communications and the computations decreased to O(1) in both Client-side and Server-side during the dynamically update (insertion, modification and deletion operations) and challenge operations.