Urban dynamics of İstanbul: Exploring urban complexity via the spatial distribution of activities
İstanbul'un kentsel dinamikleri: Faaliyetlerin mekansal dağılımı aracılığıyla kentsel karmaşıklığın keşfi
  1. Tez No: 887050
  2. Yazar: REYHANEH YOUNESI SANDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA YÜCESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kentsel dinamikler, fiziksel yapılar, sosyo-ekonomik unsurlar ve insan hareketi desenlerinin etkileşiminden oluşan karmaşık bir dokudur. Tarihi zenginliği ve gelişen mekânsal yapısıyla İstanbul, bu dinamikleri keşfetmek için etkileyici bir örnek sunmaktadır. Değerli içgörülere rağmen, İstanbul'un karmaşıklığını tam olarak anlamada zorluklar devam etmektedir. Şehrin sürekli nüfus artışı, çok merkezli gelişimi ve düzensiz dağılımı, ayrışım desenlerini değerlendirmenin önünü açmaktadır. Bu zorluklar, İstanbul'un gelişen kentsel manzarasında çeşitliliği yorumlamak için yenilikçi yöntemlere olan ihtiyacı vurgulamaktadır. Diğer taraftan, teknolojik ilerlemeler, kentsel çalışmaları dönüştürmüş ve insan faaliyetlerini ve arazi kullanım dinamiklerini analiz etmek için mobil telefon verileri ve Nokta İlgi (POI) verileri gibi yöntemleri tanıtmıştır. VGI (Gönüllü Coğrafi Bilgi) tabanlı POI'lerin vaatlerine rağmen, veri tamlığı, doğruluğu ve taksonomi ile ilgili zorluklar devam etmektedir. Bu araştırma, resmi bir POI veri kümesini kullanarak dikkatli veri seçiminin önemini vurgulayan bir yaklaşımla kendini ayırmaktadır. Bu araştırma, İstanbul'daki aktivitelerin mekânsal dağılımını inceleyerek şehrin karmaşıklığını büyük veri kullanarak çözmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın yanıtlamayı hedeflediği sorular şunlardır: İstanbul genelindeki aktivitelerin dağılması şehrin toplam karmaşıklığına nasıl katkıda bulunmaktadır? İstanbul'un farklı bölgelerindeki aktivitelerin dağılması, o bölgelerin karakterini ve dinamiklerini nasıl etkilemektedir? Araştırma sorularına yanıt ararken, literatür taramasından elde edilen teorik bilgiler ve çeşitlilik ile yoğunluk indekslerinin bulgularından yararlanılmaktadır. İlk olarak, İstanbul genelindeki aktivitelerin dağılımının şehrin karmaşıklığını nasıl zenginleştirdiğini araştırıyoruz. Farklı alanlarda aktivitelerin çeşitliliği ve yayılması, İstanbul'un çok yönlü doğasına nasıl katkıda bulunuyor, bu konuya dalıyoruz. İkinci olarak, İstanbul'un farklı bölgelerindeki aktivitelerin dağılması, bu bölgelerin kimliğini ve dinamiklerini nasıl etkiliyor, inceliyoruz. Farklı mahalleler veya ilçelerdeki faaliyet dağılımını inceleyerek her bölgenin benzersiz özelliklerini ve gelişen doğasını anlamaya çalışıyoruz, böylece İstanbul'un kentsel manzarasını şekillendiren sosyo-ekonomik, kültürel ve mekânsal dinamiklere ışık tutuyoruz. Bu araştırmanın önemi, kentsel karmaşıklıkla ilgili teorik kavramlar ile pratik kentsel planlama uygulamaları arasındaki boşluğu kapatmaktadır. İstanbul'a odaklanarak, bu çalışma dünya genelindeki diğer hızla büyüyen metropol alanları için uygulanabilir içgörüler sunmaktadır. İstanbul, tarihi derinliği, coğrafi çeşitliliği ve sosyo-ekonomik dönüşümleri nedeniyle ideal bir vaka çalışmasıdır. Araştırmanın kullandığı metodoloji, diğer kentsel bağlamlarda tekrar edilebilir nitelikte tasarlanmış olup, kentsel karmaşıklığın daha geniş bir anlayışına katkıda bulunmaktadır. Çalışmanın gelişmiş mekânsal analiz araçları ve kapsamlı veri kümesi kullanımı, sağlamlığını artırmaktadır. Foursquare'den elde edilen veriler, insan aktiviteleri ve mekânsal dağılımının ayrıntılı bir incelemesini sunar. Birden fazla çeşitlilik indeksinin entegrasyonu, İstanbul'daki farklı bölgelerdeki faaliyet desenlerinin hem zenginliğini hem de eşitliğini yakalayan incelikli bir analiz sağlar. Bu çok yönlü yaklaşım, şehrin kentsel dinamiklerine bütünsel bir bakış sunar. Araştırma, büyük verinin kentsel çalışmalardaki zorluklarını da ele almaktadır. VGI tabanlı POI'lerin önemli potansiyeline rağmen, veri tamlığı ve doğruluğu ile ilgili sorunlar dikkatlice yönetilmelidir. Araştırmanın resmi bir POI veri kümesine dayanması, veri güvenilirliğinin yüksek olmasını sağlar ve kentsel çalışmalarda gelecekteki araştırmalar için bir örnek teşkil eder. Bu araştırmanın metodolojik titizliği, güvenilirliğine ve kentsel planlama uygulamalarındaki potansiyel etkisine katkıda bulunmaktadır. Veri seti, Profesör Dingqi Yang tarafından sağlanmış olup, Nisan 2012'den Ocak 2014'e kadar olan uzun dönemli check-in verilerini içermektedir. Bu veri seti, 77 ülkede 415 şehirde yaklaşık 267.000 kullanıcıdan 33 milyondan fazla check-in ve 3.6 milyon mekân içermektedir. Türkiye, özellikle İstanbul'a odaklanarak, veri seti mekân özellikleri (ID, ad, kategori ve koordinatlar) sunmaktadır. 22 ay boyunca İstanbul'da 339.247 mekân tanımlanmış olup, bu güçlü bir temel sağlamaktadır. Çalışma, aktivitelerin çeşitliliğini analiz etmek için ekolojik yöntemler kullanmaktadır, bu da ormanda tür sayımı ile ilham alınmıştır. Çeşitlilik indeksleri, Simpson İndeksi ve Shannon-Weiner Çeşitlilik İndeksi, aktivitelerin sayısını ve dağılımını ölçerken, Pielou'nun Eşitlik İndeksi faaliyet dağılımının eşitliğini ölçer. Çalışma ayrıca, yerel ve şehir genelindeki aktivitelerin çeşitliliğini değerlendirmek için alfa, beta ve gama çeşitlilik ölçeklerini de keşfetmektedir. Aktivite yoğunluğunu görselleştirmek için Kernel Yoğunluk Tahmini kullanılarak yüksek konsantrasyonlu bölgeler vurgulanmaktadır. Tarihi bir geçmişe ve modern canlılığa sahip İstanbul, kentsel karmaşıklığın bir mikrokozmosudur. Bu karmaşıklık, yalnızca kültürel mirası veya iki kıta arasındaki coğrafi konumuyla değil, aynı zamanda aktivitelerin farklı mahallelerde nasıl dağıldığıyla da doğrudan ilişkilidir. Aktivitelerin karmaşık dağılımı, İstanbul'un eşsiz karakterini şekillendiren ve dinamizmine katkıda bulunan karmaşık bir dokuyu örmektedir. İstanbul genelinde bulunan aktivitelerin çeşitliliği, şehrin çok yönlü kimliğinin bir kanıtıdır. Eminönü ve Karaköy gibi canlı ticaret merkezlerinden, Beyoğlu'ndaki modern sanat galerileri ve performans alanlarına kadar, İstanbul, geniş bir ilgi ve tercih yelpazesi sunmaktadır. Hagia Sophia ve Topkapı Sarayı gibi tarihi yerler, hareketli pazarlar ve huzurlu parklarla yan yana gelerek, çeşitli ilgi alanlarına hitap eden zengin bir kentsel ortam yaratmaktadır. Ancak bu çeşitlilik eşit olarak dağılmamaktadır. Farklı mahalleler, farklı türde aktivitelerde uzmanlaşarak belirgin yerel kimlikler oluşturur. Örneğin, Nişantaşı lüks moda butikleri ile ünlüyken, Kadıköy alternatif kültür ve gece hayatı için dinamik bir merkezdir. Bu uzmanlaşma, kentsel deneyimi zenginleştirerek, hem sakinler hem de ziyaretçiler için çok çeşitli seçenekler sunar ve sürekli bir keşif duygusu oluşturur. Haritalardan elde edilen çarpıcı bir gözlem, İstanbul genelindeki aktivitelerin düzensiz dağılımıdır. Beyoğlu, Şişli ve Beşiktaş gibi merkezi bölgeler, eğlence, kültür, perakende, yemek, sağlık hizmetleri ve hükümet kurumları gibi çeşitli aktivitelerle yüksek yoğunlukta bölgeler olarak öne çıkmaktadır. Bu yoğunlaşma, İstanbul'un tarihsel çekirdeği ve devam eden kültürel ve ekonomik merkezi rolü ile uyumludur. Ancak, şehir merkezinden uzaklaştıkça, faaliyetlerin yoğunluğu ve çeşitliliği azalır. Kadıköy ve Üsküdar gibi banliyö bölgeleri daha dengeli bir hizmet yelpazesi sunarken, Esenyurt ve Avcılar gibi dış bölgelerde özellikle spor, eğlence ve sağlık kategorilerinde daha seyrek bir dağılım görülmektedir. Bu düzensizlik, İstanbul'un tarihsel gelişimi, sosyo-ekonomik faktörler ve kentsel planlama kararlarının karmaşık etkileşimini yansıtmaktadır. Belirli bölgelerdeki aktivite yoğunluğu, İstanbul'un karmaşıklığını anlamada bir başka önemli faktördür. İş bölgeleri olan Levent ve Maslak hafta içi yoğun bir aktivite gösterirken, turist merkezleri olan Sultanahmet ve Boğaz kıyıları sürekli ziyaretçi akınına uğramaktadır. Konut bölgeleri de farklı gün saatlerinde kafe, restoran ve pazarlarla kendi ritmlerini geliştirmektedir. Bu değişken yoğunluk, bir mahalleden diğerine yaşam temposunun değiştiği dinamik bir kentsel manzara yaratmaktadır. Prens Adaları'nın huzurlu atmosferi ile Taksim Meydanı'nın çılgın enerjisi arasındaki fark bu çeşitliliği örneklemektedir. Aktivite yoğunluğunu anlamak, kentsel planlamacılar ve politika yapıcılar için kritik öneme sahiptir, çünkü bu, desteklenmesi gereken altyapı veya kaynakları ortaya çıkarabilir. Ayrıca, aktivite yoğunluğu sosyal ve kültürel etkiler de yaratabilir. Yüksek yoğunluklu bölgeler daha büyük bir topluluk ve aidiyet duygusu teşvik edebilirken, daha düşük yoğunluklu bölgeler bireysel ifade ve yaratıcılık fırsatları sunabilir. Politikalar, Esenyurt ve Kağıthane gibi daha homojen bölgelerde aktivite çeşitliliğini artırmaya odaklanmalıdır. Ticaret, kültür ve konut geliştirmelerinin karışımını teşvik etmek, daha dinamik ve dayanıklı kentsel ortamlar yaratabilir. Öte yandan, Fatih ve Şişli gibi yüksek yoğunluklu bölgelerde altyapı ve hizmetlerin yeterli olduğundan emin olmak önemlidir. Bu bölgeler, yoğun aktivite konsantrasyonlarını desteklemek ve ana kentsel merkezler olarak rollerini sürdürmek için sürekli yatırım gerektirmektedir. Sonuç olarak, kentsel planlama, İstanbul genelinde gelişimi dengelemeyi hedeflemelidir, aktivite yoğunluğu ve çeşitliliğindeki eşitsizlikleri ele almalıdır. Bu, ekonomik fırsatları dengeli bir şekilde teşvik etmek ve Tuzla ve Şile gibi çevresel bölgelerdeki olanakları ve işlevselliği artırmak anlamına gelir. Ayrıca, kentsel planlamada yeşil alanlar ve ekolojik unsurları dahil etmek, biyolojik çeşitliliği artırabilir ve yaşam kalitesini iyileştirebilir. Bu yaklaşım, sürdürülebilirliği ve dayanıklılığı desteklemek için doğal unsurları kentsel çevrelere entegre etme teorik vurgusuyla uyumludur. Gelecek araştırmalar, bu çalışmanın bulgularının üzerine inşa edilerek kentsel dinamiklerin karmaşıklığını daha derinlemesine keşfetmelidir. Veri kalitesini artırmak ve VGI tabanlı POI'lerle ilgili sınırlamaları ele almak, kentsel çalışmalarda ilerlemek için kritik adımlardır. Diğer şehirlerle karşılaştırmalı çalışmalar, bulguları doğrulayıp kentsel dinamiklerdeki bağlamsal farklılıkları belirleyebilir. Zamansal analizler, kentsel karmaşıklığın evrimine dinamik bir bakış açısı sunarak eğilimler ve değişiklikleri yakalayabilir. Uydu görüntüleri ve ulaşım verileri gibi çeşitli veri kaynaklarının entegrasyonu, kentsel analizlerin kapsamını zenginleştirebilir. Yaş ve milliyet gibi demografik verilerin dahil edilmesi, farklı mahallelerdeki aktivite dağılımı ve uzmanlaşma desenleri hakkında daha derin içgörüler sunabilir. Aktivite verilerini arazi kullanımı bilgileriyle eşleştirmek, gelecekteki araştırmalar için önemli bir yol olabilir. Farklı arazi kullanımlarının aktivite çeşitliliği ve yoğunluğu ile nasıl ilişkilendiğini anlamak, kentsel dinamiklerin daha bütünsel bir görünümünü sağlayabilir. Aktivite verilerini arazi kullanımı haritalarıyla örtüştürerek, yüksek aktivite çeşitliliği ve yoğunluğuna katkıda bulunan arazi kullanım türlerini belirlemek mümkündür. Bu bilgi, kentsel planlama kararlarını bilgilendirebilir, daha canlı ve işlevsel kentsel alanlar yaratılmasına yardımcı olabilir. Sürdürülebilir kalkınmanın kentsel alanlardaki etkilerini araştırmak da gelecekteki araştırmalar için kritik önemdedir. Aktivite çeşitliliği ve yoğunluğunun çevresel sürdürülebilirlik, sosyal eşitlik ve ekonomik geçerlilikle ilişkisini analiz etmek, sürdürülebilir kentsel büyümeyi teşvik edecek stratejiler geliştirmeye yardımcı olabilir. Çeşitli aktivitelerin sürdürülebilirlik üzerindeki etkisini anlamak, politika yapıcıların ekonomik büyümeyi ve çevresel korumayı destekleyen dengeli gelişim planları oluşturmalarına rehberlik edebilir. Sonuç olarak, bu araştırma, İstanbul'un kentsel dinamiklerini kapsamlı bir şekilde analiz ederek aktivitelerin mekânsal dağılımı ve bunların kentsel karmaşıklık üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Çalışma, kentsel manzarayı şekillendirmede aktivite çeşitliliği ve yoğunluğunun önemini vurgular ve kentsel planlama ve gelişim için değerli içgörüler sunar. Gelişmiş mekânsal analiz araçları ve sağlam bir veri kümesi kullanarak, araştırma, kentsel karmaşıklığın daha derin bir anlayışına katkıda bulunur ve bu alandaki gelecekteki çalışmalara bir temel sağlar. Bulgular, aktivite çeşitliliği ve eşit dağılımını teşvik eden sürdürülebilir kalkınma uygulamalarına duyulan ihtiyacı vurgular, kentsel ortamların dayanıklılığını ve yaşanabilirliğini artırır.
Özet (Çeviri)
Urban dynamics form a complex tapestry woven from the interplay of physical structures, socio-economic elements, and human activity patterns. With its rich history and evolving spatial landscape, Istanbul presents a compelling case for exploring these dynamics. Despite valuable insights, challenges remain in fully understanding Istanbul's complexity. The city's continuous population growth, polycentric development, and uneven distribution complicate the evaluation of segregation patterns. These challenges highlight the need for innovative methods to interpret diversity within Istanbul's evolving urban landscape. Using these innovative methods in the research keeps the reader engaged and opens up new avenues for understanding and interpreting urban dynamics. On the other hand, technological advancements have transformed urban studies, introducing methods such as mobile phone data and Points of Interest (POI) data to analyze human activities and land use dynamics. This research explores the spatial distribution of activities in Istanbul, aiming to unravel the city's complexity using big data. It addresses the following questions: How does the dispersion of activities across Istanbul contribute to the city's overall complexity? How does the dispersion of activity in different areas of Istanbul impact the character and dynamics of those regions? This study stands out in its approach, leveraging theoretical insights from the literature review and diversity and intensity indices findings to address the research queries. By examining activity distribution within different neighborhoods or districts, we gain insight into each region's unique characteristics and evolving nature, shedding light on the socio-economic, cultural, and spatial dynamics shaping Istanbul's urban landscape. The study's use of advanced spatial analysis tools and a comprehensive dataset enhances its robustness. By leveraging data from Foursquare, the research offers a detailed examination of human activities and their spatial distribution. Integrating multiple diversity indices allows for a nuanced analysis of activity patterns, capturing both the richness and evenness of activities across different regions of Istanbul. This multifaceted approach ensures the study provides a holistic view of the city's urban dynamics. The research also addresses the challenges of using big data in urban studies. While VGI-based POIs offer significant potential, data completeness, and accuracy issues must be carefully managed. The study's reliance on an official POI dataset ensures higher data reliability, setting a precedent for future research in urban studies. The methodological rigor of this research contributes to its credibility and potential impact on urban planning practices. The dataset, provided by Professor Dingqi Yang, is a comprehensive collection of long-term check-in data from Foursquare, spanning April 2012 to January 2014. This dataset, which includes over 33 million check-ins from approximately 267,000 users at more than 3.6 million venues across 415 cities in 77 countries, provides a robust foundation for analyzing urban dynamics. The study employs ecological methods to analyze activity diversity inspired by species counting in a forest. Diversity indices such as Simpson's Index and the Shannon-Weiner Diversity Index gauge the number and distribution of activities, while Pielou's Evenness Index measures activity distribution uniformity. The study also explores alpha, beta, and gamma diversity scales to assess activity diversity at local and citywide levels. Kernel Density Estimation is utilized to visualize activity intensity, highlighting high-concentration areas. This comprehensive dataset ensures the validity and reliability of the research, instilling confidence in the reader about the robustness of the study's findings. Istanbul, a city steeped in history and brimming with modern vibrancy, is a microcosm of urban complexity. This complexity is not simply due to its rich cultural heritage or geographic location spanning two continents but also because of the diverse array of activities across its varied neighborhoods. The intricate distribution of activities, encompassing their variety and intensity, weaves a complex tapestry that shapes Istanbul's unique character and contributes to its dynamism. The variety of activities throughout Istanbul is a testament to the city's multifaceted identity. From the vibrant commercial centers of Eminönü and Karaköy, where the echoes of centuries-old trade routes still resonate, to the modern art galleries and performance spaces of Beyoğlu, Istanbul offers a diverse array of experiences. Historical sites like the Hagia Sophia and Topkapı Palace stand alongside bustling bazaars and tranquil parks, creating a rich urban environment that caters to a wide range of interests and preferences. This diversity of activities, each with unique charm and appeal, will intrigue and fascinate the reader, providing a deeper understanding of Istanbul's urban landscape. A striking observation from the maps is the uneven distribution of activities across Istanbul. Central districts like Beyoğlu, Şişli, and Beşiktaş emerge as vibrant hubs, boasting a high concentration of diverse activities, including entertainment, culture, retail, dining, health services, and government institutions. This concentration aligns with Istanbul's historical core and its ongoing role as a significant cultural and economic center. However, as we move from the city center, the density and variety of activities decrease. Suburban areas like Kadıköy and Üsküdar offer a more moderate mix of amenities. At the same time, outer districts like Esenyurt and Avcılar exhibit a sparser distribution, particularly in sports and recreation, entertainment, and health categories. This unevenness reflects the complex interplay of historical development, socio-economic factors, and urban planning decisions that have shaped Istanbul's landscape over time. The intensity of activities in specific areas of Istanbul is another critical factor in understanding its complexity. Business districts like Levent and Maslak pulsate with activity during the workweek, while tourist hotspots like Sultanahmet and the Bosphorus shores experience a constant influx of visitors. Residential neighborhoods have their unique rhythms, with cafes, restaurants, and markets bustling with activity at different times of the day. This varying intensity creates a dynamic urban landscape, where the pace of life shifts from one neighborhood to the next. The contrast between the Princes' Islands' tranquil atmosphere and Taksim Square's frenetic energy exemplifies this diversity. Understanding the intensity of activities is crucial for urban planners and policymakers, as it can reveal areas that may require additional infrastructure or resources to support their demands. Moreover, the intensity of activities can also have social and cultural implications. High-density areas foster a greater sense of community and belonging, while lower-intensity areas may offer more opportunities for individual expression and creativity. This underscores the importance of urban planners and po