Jet eğitim uçaklarının fabrika seviyesi bakımlarında proje çizelgeleme
Project scheduling for the depot level maintenance of training jet aircraft
  1. Tez No: 460857
  2. Yazar: ADEM AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KAPANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Proje yönetimi sanayileşen toplum ile önem kazanmış ve günümüzde yönetim alanının yüksek öneme sahip konuları arasında yer almaktadır. Proje yönetiminde dünya lideri çok sayıda kurum ve kuruluşun, projelerin planlanması ve yönetiminde öngörülemeyen değişiklikler nedeniyle büyük maliyetlere katlanmak zorunda kaldıklarını yayınladıkları raporlardan öğreniyoruz. İmalat, savunma sanayi, ulaşım ve haberleşme, inşaat, yazılım, bankacılık ve finans sektörlerinde proje yönetimi yoğun olarak kullanılmaktadır. Proje yönetiminin en önemli parçalarından biri proje çizelgelemedir. Proje çizelgelemenin değişkenlerinden olan kaynakların ve kaynaklardan kullanım oranlarının değişkenliği projenin yönetimini zorlaştırmaktadır. Zaman-maliyet-kaynak üçlüsünün gerçekçi öngörülebilmesi ve verimli şekilde yönetilmesi ancak proje planlama, çizelgeleme ve kontrol yöntemlerinin gelişimini sürekli takip etmekle ve proje yönetim tekniklerinin etkin kullanılmasıyla mümkün olabilir. Bu çalışmanın amacı proje yönetiminde kullanılan programların sezgisel yöntemler ile desteklendiğinde daha etkin çizelgelemeler yapılabileceğini uygulamalı olarak göstermektir. Literatürde kaynak kısıtlı proje çizelgeleme problemleri olarak adlandırılan konu üzerine literatür araştırmaları yapılmıştır. Çizelgeleme problemlerinin NP-Zor (Polinom olmayan) problemler olması nedeniyle, analitik yaklaşımların yeterli uygun çözümü vermemesi ve çözüm süreçlerinin çok uzaması nedenleriyle yerine daha çok sezgisel algoritmaların kullanıldığı görülmüştür. KKPÇ problemlerinin çözümünde yaygın olarak kullanılan sezgisel algoritmalar tanımlanmıştır. Çalışmanın son kısmında ise jet eğitim uçaklarının fabrika seviyesi bakımlarının KKPÇ problemi olarak tanımlanması ve sezgisel algoritmalar ile optimizasyonu sonucunda elde edilen kazanımların proje tamamlanma sürecine olan katkıları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Project management has gained importance with the industrialized society and today it is among the high priority subjects of management field. We know from the reports that many world leaders in project management publish the fact that they have to endure large costs due to unpredictable changes in the planning and management of projects. Project management is used extensively in manufacturing, defense industry, transportation and communication, construction, software, banking and finance sectors. One of the most important pieces of project management is project scheduling. Variability of resources and sources of use from project schedule variables makes management of the project difficult. Realistic forecasting and efficient management of the time-cost-resource triple can be possible only through continuous monitoring of the development of project planning, scheduling and control methods and effective use of project management techniques. The aim of this study is to demonstrate practically that the programs used in project management can make more efficient scheduling when supported by heuristic methods. The literature has been investigated in the literature on what is termed resource constrained project scheduling problems. It has been seen that scheduling problems are NP-Hard (non-polynomial) problems, analytic approaches do not provide adequate solutions, and rather heuristic algorithms are used instead because of the prolonged solution processes. Heuristic algorithms widely used in the solution of the RCPS problems are defined. In the last part of the study, the fact that depot level maintenance of training jet aircraft is defined as a RCPS problem and the contributions of the gains obtained as a result of the heuristic algorithms and optimization are mentioned.