Çapraz sevkiyatta kapı atama ve kamyon çizelgeleme problemine yönelik bir karar destek sistemi
A decision support system for door assignment and truck scheduling problem in cross docking
  1. Tez No: 460856
  2. Yazar: GÖKÇE ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çapraz sevkiyat, tedarik zinciri yönetiminde dağıtım sürecinin eş güdümünü gerçekleştiren önemli bir stratejidir. İlgili strateji, tedarikçilerden gelen kamyonlardaki ürünlerin boşaltılmasını, belirli teslimat noktalarına gidecek ürünlerin birleştirilmesini ve müşterilere ulaştırılmak üzere giden kamyonlara yüklenmesini içermektedir. Ürün hacmi arttığında ya da sevkiyat koordine edilemediğinde, merkezde kalan ürün miktarı artacak ve teslimatın zamanında yapılması zorlaşacaktır. Bu nedenle çapraz sevkiyat merkezlerinin etkin bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Çapraz sevkiyat merkezlerindeki en önemli operasyonel yönetim problemlerinden biri kapı atama ve kamyon çizelgeleme problemidir. Bu çalışmada, çapraz sevkiyat merkezine gelen ve giden her bir kamyonun kapılara atanmasını ve kapılardaki sıralarının belirlenmesini içeren kapı atama ve kamyon çizelgeleme problemi teslim zaman penceresi özelliği dikkate alınarak ele alınmıştır. Problemin çözümü ile giden kamyonların çapraz sevkiyat merkezinden erken ve geç ayrılma süresinin enküçüklenmesi amaçlanmıştır. Çok kapılı çapraz sevkiyat merkezlerinde kapı atama ve kamyon çizelgeleme probleminin teslim zaman penceresine göre çözümü için bir matematiksel model sunulmuştur. Büyük boyutlu problemlerin çözümü için Tavlama Benzetimi ve Tabu Arama algoritmaları önerilmiştir. Ayrıca çok kapılı bir çapraz sevkiyat merkezinde belirtilen amaç fonksiyonu için uygun çizelgeyi verebilecek, meta-sezgisel algoritmaları kullanan bir karar destek sistemi tasarlanmıştır. İlgili sistem ile karar verici probleme ilişkin çizelgeyi elde edebilmekte ve gerekli sonuçları görebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In supply chain management, cross-docking is a significant strategy for coordinating the distribution process. This strategy includes unloading products from inbound trucks that come from retailers, consolidating shipments to certain destinations and loading the products onto outbound trucks to deliver them to the customers. As volumes increase or when shipments are uncoordinated, the amount of storage product can increase. For this reason, the cross-docking center must be effectively managed. Consequently the door assignment and truck scheduling problem is one of the most important operational management problem for distribution centers working with cross-docking system. This study focuses on the door-assignment and truck-scheduling problem that consist of assigning each truck to a door at the dock and determining the sequences for the trucks at each door considering due window property. The objective of the system is to minimize the total earliness and tardiness for the outbound trucks. This study presents a mathematical model for door assignments and truck scheduling with due windows in multi-door cross-docking centers. Simulated Annealing and Tabu-Search algorithms are proposed to solve large-sized problems. In addition, a decision support system is designed using meta-heuristics to solve the door assignment and truck scheduling problem that consider the objective of minimizing earliness and tardiness for outbound trucks. Thus, decision-makers get and report the schedule related to the problem through the system.