İnegöl, Keles (Bursa) yöresi polimetalik cevherleşmelerin değerlendirilmesi
Interpretation of poly metallic mineralizations over Inegol, Keles (Bursa)
  1. Tez No: 460866
  2. Yazar: HÜSEYİN KOCATÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SENDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Yatakları ve Jeokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma sahası Kütahya-Bursa-Bilecik İl sınırları içinde yer almaktadır. Sahanın seçilmesindeki en önemli faktörlerden birisi Domaniç Granodiyoritidir. Bütün cevherleşme intrüzyon ve intrüzyona bağlı olarak gelişen ürünlerle ilgili olarak oluşmuştur. İntrüzyon geneli itibariyle granodiyorit alt tiplere ayırdığımızda ise granodiyorit porfir, diyorit, porfir, granitoyit ve diyorit olarak sınıflandırılmıştır. İntrüzyon bir çok farklı litolojik birimi kesmektedir. Cevher gelişim süreçlerinin ana kaya ve yan kayaç ilişikisine dayandığı gözlenmiştir. Sarıçayıryayla bölgesinde magmatik kayaçlar içerisinde damar tipi cevherleşmeler şekillenmiştir. Bu cevherleşmenin ana kayacı kısmi olarak tonalitik karakterli granodiyoritdir. Gözlenen cevher mineralleri kalkopirit, pirit, sfalerit, ve rutildir. Granodiyorit içerisinde şekillenen diğer bir yatak ise Arapdede Bölgesinde'dir. Bu bölgede grandoiyoritin yan kayacında aktinolit ve Mg'ca zengin mineraller ile cevherleşmeye rastlanılmıştır. Arapdede bölgesinde rastlanan cevher minerallleri galen, kalkopirit, feldspar ve kalsitdir. İclaliye cevherleşmeleride Hayriye bölgesi ile benzer özellikler göstermeketedir. Her iki cevherleşme de granodiyorit, mermer ve şist dokanağında skarn tipi yataklar olarak gözlenmeketedir. Ek olarak Hayriye bölgesinde bornit gibi yüksek miktarda bakır içeren minerallerin var olduğunuda söylemek mümkündür. Bu çalışma ile cevher zenginleşme süreçleri karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sırasında sıvı kapanım teknikleri, cevher mikroskobisi ile yapılan araştırmalar ve jeokimyasal sonuçlar kullanılmıştır. Sonuçlar farklı tipteki cevherleşmelerin karşılaştılması şeklinde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Investigation field is located between Kütahya-Bursa-Bilecik provincial borders. One of the most important factor is Domaniç Granodiorite to choose study field. All the ore genesis processes was related this intrusion and it's relevant products. Intrusion classified as generally granodiorite with the subtypes such as granodiorite porphyry, diorite porphyry, granite, diorite. Intrusion intersects with the many different lithological units. Main observation is ore genesis process formed with the host rock type and wall rock variation. Ore deposit which is formed over Sarıçayıryayla region observed in magmatic rocks with vein type mineralizations. Host rock was granodiorite but partially composition similar with tonalite. Observed ore minerals are chalcopyrite, pyrite, sphalerite and rutile. Another deposit which is formed over Arapdede region observed in granitoid and Mg-Rich minerals such as actinolit has been observed in wall rock. Observed ore minerals for Arapdede region were galena, chalcopyrite, feldspar and calcite. Iclaliye mineralizations was similar with Hayriye region and it is mainly formed as skarn type deposit which observed on the border of granodiorite, marble and schists. Additionally Copper enrichment is much more and it is possible to see some high copper including minerals such as bornite in this field. Consequently in this study geochemical results and ore forming processes compared. Comparison madden with fluid inclusion technics, ore microscopy investigations, and geochemical results.