Determination of solar power potential in Turkey and impact of solar power plant in Karapinar on the grid
Türkiye güneş enerjisi potansiyelinin belirlenmesi ve Karapınar bölgesine kurulması planlanan güneş enerjisi santralinin şebekeye etkisi
  1. Tez No: 460902
  2. Yazar: YUNUS CAN ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SÜLEYMAN SUNGUR TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları elektrik üretiminde giderek payını arttırmaktadır. Türkiye elektrik sisteminde de başta rüzgâr ve güneş enerjisine dayalı üretim tesisleri olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesislerinin kurulması teşvik edilmektedir. Türkiye coğrafi olarak büyük bir rüzgâr ve güneş potansiyeline sahiptir. Rüzgâr enerjisi bakımından özellikle batı bölgeleri, güneş enerjisi bakımından da orta bölgeleri önemli bir potansiyele sahiptir. Bu çalışma kapsamında Türkiye'nin sahip olduğu güneş enerjisi potansiyeli belirlenmiş ve Konya ili Karapınar ilçesine kurulması planlanan büyük çaplı güneş enerjisi santralinin sekonder frekans kontrolüne olan etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda hazırlanan çalışma ile Türkiye elektrik sistemi sekonder frekans kontrolü mekanizmasının büyük çaplı güneş enerjisi santraline uygunluğu hakkında bilgi verilecek ve geleceğe yönelik gerekli önlemlerden bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources are increasing their share in electricity generation. In the Turkish electricity system, the establishment of generation facilities based on renewable energy sources, especially wind and solar power, is encouraged. Turkey has a large wind and solar energy potential geographically. Western part of Turkey have enormous wind energy potential, while the middle parts of Turkey have huge solar energy potential. In this study, the total solar energy potential of Turkey was determined and the effects of the large scale solar power plant, which is planned to be completed in Karapınar district of Konya to the secondary frequency control performance were investigated. With this thesis study, the information about the compatibility of the secondary frequency control performance of power system in Turkey with the large-scale solar energy plant will be given and the necessary precautions for the future will be mentioned.