Information system design for quality control activities
Kalite kontrol işlevleri için bilgi sistemi tasarımı
- Tez No: 46098
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTAÇ KILIÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı ele alınan firmada hammadde girişinden nihai ürün çıkışına ve sonrasında müşteri hizmetleri olarak değerlendirilen şikayetlerin ele alınmasına kadar tüm basamaklarda, kalite fonksiyonları ile ilgili bilgi akışının doğru ve istenir bir şekilde sağlanmasıdır. Bu çalışmada, bir firmada, kendi organizasyon yapısı çerçevesinde kalite kontrol işlevlerinin uygulanabilmesi için gerekli bir bilgi sistem tasarımı ele alınmıştır. Bu amaca ulaşmak için; - Sistem kavramı, bilgi sisteminin anlamı, teorik olarak bilgi sistemlerinin analizinde ve tasarımında kullanılan metodlar ele alınmıştır. - Kalite terminolojisi gözden geçirilmiş, bunun sonucunda kalite sistemi ile data akışının ilintisi, bilgi sisteminin oluşturulması gerekliliği, kalite için bilgi sisteminin anlamı ve elemanları, kalite organizasyonu ve bu yapıdaki bölümlerin işlevleri ortaya çıkarılmıştır. - Ele alınan firmanın bilgi akış sistemi kurma amacı ve tasarımı yapılacak olan sistemin belli başlı özellikleri ortaya konmuş, oluşturulmak istenen bilgi akış sisteminin amaçları ve beklentileri belirlenmiştir. vu- Kalite kontrolün sorumluluğunda olan fonksiyonlara bağlantılı olarak kalite sistemine ilişkin aktiviteler ortaya çıkarılmış, bilgi akışı tasarlanmış, aynı zamanda kalite sistemi içinde düşünülebilecek müşteri şikayetlerinin ele alınması ve değerlendirilmesi, satınalma ve tedarikçi değerlendirmesi gibi fonksiyonlar için de bilgi akışı tasarlanmıştır. Tüm ele alınan aktiviteler için doğru bilgi akışını sağlayacak formlar düzenlenmiş, bu formların ve raporların organizasyonda ulaşacağı birimler belirlenmiştir. vuı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to design an information system of quality control activities starting from receiving inspection of raw materials to the mills to customer complaints handling, to ensure an accurate, just in time data flow among related people and to store precise data where and when necessary. At this thesis, in a company, an information system design is studied at their own organization structure. For this purpose, - System concept, meaning of the information system and theoretical methods used while analysis and design of an information system are discussed. - Quality terminology, then the relation between quality system (quality control functions mainly) and data flow, necessity for design and application of an information system for quality control activities in an organization, meaning of information system for quality control and elements of it are explained. Also, the quality organization and functions of different departments at this organization are put forward. The reasons of designing an information system for the company, considered at this study, the particular characteristics of the organization, the aim of such a design and expectations from this study are explained.- Activities related with the functions under the responsibility of quality control and also processes, which could be considered in the qualify system such as handling of customer complaints, purchasing of raw materials, supplier evaluation etc., and related data flows are evaluated and information flow design is carried out accordingly. For any kind of data related to the quality system, different forms are designed. The responsibles of collecting and evaluating data are mentioned for each form and the people to whom data will be sent are chosen accordingly. VI