Orta öğretim öğrencilerinin (12-17 yaş) fen ve biyoloji derslerinde öğrendikleri 'canlı enerji ilişkisi' ile ilgili kavramların doğruluk, zamanlama ve bağlantılılık açısından incelenmesi
- Tez No: 46099
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMA S. ERGEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı ortaöğretim öğrencilerinin Biyoloji derslerini anlamlı öğrenmediklerini göstermekti. Anlamlı öğrenme; doğru ve tam olan kavramların basitten karmaşığa doğru (somuttan soyuta) öğrenme sürecinde bağlanmasıdır. Bu çalışmada“Biyolojik Sistemlerde Enerji Akışı”konusu bütün ortaöğretim boyunca devamlılığı ve diğer fen derslerindeki enerji ilişkili konulara bağlantısından dolayı test konusu olarak seçilmiştir. Test sistemi MEB (Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı ve bütün ortaöğretimde kollanılan Biyoloji öğretim programlarına dayanarak hazırlandı. Öğrencilere verilen test bir kısa anlatım ve bir kaç sorudan ibarettir. Öğrencilerin bulundukları seviyede edinmiş oldukları bilgi ile sorulara cevap vermeleri veya yorum yapmaları beklenildi. Cevaplar bir anlatım değerlendirme formu kullanılarak değerlendirildi. Testler Kadıköy ve Üsküdar bölgesinde çeşitli okullarda toplam 1062 öğrenciye uygulanmıştır. Sonuçlar, konunun tüm düzeylerdeki öğrenciler tarafından kavramsal (anlamlı) öğrenilmediğini, bunun yerine öğrencilerin ezberleme ile bilgi parçacıklarını depoladıklarını istatistiksel olarak göstermiştir. Araştırma aynı zamanda lise 2 öğrencilerinin bilgilerinin eksikliğini ve bilgi düzeylerinin ortaokul 1-2 sınıf öğrencilerinin düzeyinde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY The aim of this study is to demonstrate that the Biology lessons are not learned meaningfully by high school students. The meaningful learning is to connect the correct and complete concepts simple to complex (solid to abstract) during the learning period. For this study“ The Energy Flow in Biological System”was chosen as the subject to be tested because of its continuity throughout the high school education and its relation to the other energy related subjects thought in other science courses. The test system is based on the Science and Biology Curriculum prepared by Ministery of Education and used in all high schools. The test given to the students was a short statement and a few questions. Students were expected to answer the questions or give a coment about the statement with their acquired knowledge at that level. Answers were evaluated as using a“statement evaluation form”. Test were applied to total of 1062 students in various high schools at Kadıköy and Üsküdar regions. The results statistically showed that the subject is not learned conceptually (meanmgfully) at all levels, instead, the students have stored fragments of knowledge with rote learning. The research also showed that the deficiency of the knowledge in 5 th year students (lise H) was so great that the level was almost equal to the level of 1 st or 2 nd (orta 1 or orta 2) year high school students.