Türkiye'nin sürdürülebilir stratejik enerji politikalarının oluşturulması için optimizasyon modellerinin geliştirilmesi ve uygulama adımları
Developing energy optimization models for the establishment of Turkey's sustainable strategic energy policies and its related implementation steps
- Tez No: 460987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFETTİN NOYAN OĞULATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 470
Özet
kalkınmasını ve ülkelerin gelişmişlik seviyelerini belirleyen en temel unsurlardır. Türkiye'nin enerji arz ve talep gerçekleri ile ETKB' nın Strateji Belgesinde yer alan 2023 yılı hedefleri, özel sektör hedefleri ve ülkemizin uluslararası doğal gaz sözleşmeleri dikkate alınmıştır. Çalışma kapsamında; elektrik üretim maliyetinin minimizasyonu, ithal edilen enerjinin minimizasyonu, BMİDÇS çerçevesinde sera gazları emisyonlarının azaltılması, fosil yakıtlı santrallerin kullanımının azaltılması, enerji iletim hattı kayıplarının minimizasyonu, sosyal kabulün maksimizasyonu ile elektrik santrallerinin verimliliğinin maksimizasyonu amaçlarını; yedi senaryo altında çok amaçlı karışık tamsayılı doğrusal programlama modeli ile aynı anda optimize eden yeni bir matematiksel model geliştirilmiş, ülkemizde 2016-2030 yıllarında oluşacak talebi karşılamak için 15 yıllık bir elektrik üretim planı ile santral bazlı yatırım bütçesi elde edilmiştir. Son olarak Türkiye' nin 2030 yılında enerji sektörünün durumunu incelemek için duyarlılık analizi yapılmıştır. Önerilen enerji optimizasyon modelinin ve senaryolarının ışığında ülkemizin sürdürülebilir ve stratejik enerji politikaları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy and energy policies are the main factors to determine the welfare, sustainable development and development levels of the countries. Turkey's year 2030 energy need in power sector is solved by MOMILP energy model which covers the Turkey's supply and demand energy realities under the MENR's objectives/goals stated in“Energy Strategy”document, the private sector goals and MENR's international natural gas agreements are considered. In the study the new multi objective mathematical model is proposed that optimizes simultaneously the objectives of electricity production cost minimization, imported energy minimization, reduction on emissions of greenhouse gases under UNFCCC, minimization of the use of power plants that use fossil fuels, minimization of energy transmission line losses, maximization of social acceptance and maximization of efficiency of power plants. By solving the multi objective optimization problem under seven scenario with GAMS program, Turkey's 15-years electricity generation plan between 2016 and 2030, and power plant-based investment budget is obtained. Finally, a sensitivity analysis considering Turkey's energy resources was performed to evaluate the behavior of Turkey's energy sector in 2030. Under the light of proposed new energy optimization models and scenarios Turkey's sustainable and strategic energy policies are discussed