Çukurova'da pamukta (Gossypium hirsutum L.) zararlı Miridae (Hemiptera) türleri, popülasyon değişimleri ve zarar durumlarının araştırılması
Research on species, population fluctuations and damage of harmful Miridae (Hemiptera) in cotton (Gossypium hirsutum L.) in Cukurova
- Tez No: 460988
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ATAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada Çukurova'da pamuk alanlarında bulunan zararlı Miridae türleri, popülasyon değişimleri ve zarar durumları belirlenmiştir. Tarla denemeleri 2013 ve 2014 yıllarında Adana ilinde iki farklı yörede yürütülmüştür. Çukurova'da pamuk tarlalarında yapılan sörveyler sonucu Miridae familyasından Creontiades pallidus (Rambur, 1839) ve Lygus italicus Wagner, 1950 türleri, pamukta zararlı türler olarak tespit edilmiştir. Yapılan tarla sörveylerinde L. italicus türü daha yaygın olarak bulunmuştur. Miridae türlerinin popülasyon yoğunlukları temmuz ayı ortasından sonra artmış, ağustos ortasından sonra da azalmıştır. Popülasyon artışı daha çok bitkinin koza oluşturma dönemine rastlamıştır. Avcı grupların popülasyonlarının zararlı mirid popülasyonlarına bağlı olmadıkları görülmüştür. Zararlı nedeniyle lekelenen veya dökülen koza sayısı ile zararlı popülasyon dinamiği arasında belirgin bir ilişki tespit edilmemiştir. Ancak mirid popülasyonunun yüksek olduğu dönemde, lekeli koza sayısının ve ayrıca zarar görüp yere dökülen kozaların sayısının da yüksek olduğu saptanmıştır. Ağustos ayı başı veya ortalarından sonra mirid bireyleri olsa bile dökülen koza sayısı oldukça düşük olmuştur. Kafeslere 1, 2 ve 4 birey salınmasından 14 gün sonra tarakların hepsi dökülmüştür. Kafeslere salınan birey sayısının artmasıyla zarar görmüş koza oranı artmış ve çapları kontrole göre önemli ölçüde azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, population fluctuations and pest status of harmul Miridae species in cotton producing area were investigated in two ecologically different locations in Adana Province, Turkey during the years of 2013-2014. Creantiodes pallidus (Rambur, 1839) and Lygus italicus Wagner, 1950 were identified as harmful Miridae species, according to result of the field survey performed in Çukurova region. Lygus italic was found to be more common species than previous pest species. Population density of Miridae species started to increase after mid-July and thereafter declined after mid-August. Population increase of the mirid species coincided with the boll formation stage of cotton plants. Population densities of the predatory insects did not follow the population of pest Miridae species. Numbers of stained or abscised bolls due to mirid attacks was not correlated with the population dynamics of mirids every time. It was recorded that numbers of stained bolls and also abscised bolls were high at the period in which mirid numbers were high. Numbers of abscised bolls were low after beginning of August or mid-August even though presence of the mirid individuals. After releasing one, two and four mirid individuals into plant cages, all squares were shed. With increasing numbers of individuals released inthe cages, rates of damaged bolls increased and diameters of the bolls were decreased as compared to control.