Kamusal yapı ve alanlarda ahşap yapı malzemesinin kullanımı
Use of wood in the public areas and constructions
  1. Tez No: 460994
  2. Yazar: HÜSEYİN AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE UĞUR TÜTENGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
KAMUSAL YAPI VE ALANLARDA AHŞAP YAPI MALZEMESİNİN KULLANIMI Yapı malzemesi olarak ahşap, geçmişten günümüze kullanımını sürdürülen bir malzemedir. Ahşap yapısı itibari ile doğal, yenilenebilir, ekolojik, iç ile dış çevre arasında yalıtım konusunda yüksek dayanım gösteren sıcak bir yapı malzemesidir. Ancak gelişen yapım teknik ve teknolojilerine paralel olarak öncelikle ülkemizde olmak üzere kullanımının giderek azaldığı gözlemlenmektedir. Ahşabın kullanım alanlarından birini de kamusal alan ve yapılar oluşturmaktadır. Kamusal alan ve yapılarda yerel bir malzeme olarak tercih edilen ahşap, üretim teknolojilerinin gelişimiyle, doğru uygulama teknikleri ile kullanıldığında yüksek performanslar göstermektedir. Türkiye genelinde geçmiş dönemlerde yaygın olarak kullanılan ahşap yapı malzemesinin, günümüzde daha az tercih edilmesinin sebebi, geleneksel ahşap işleme sistemlerinin uygulama süresinin uzun olması, ahşap işleme tekniklerinin performanslarının düşüklüğü ve maliyet giderlerinin yükselmesi kaynaklıdır. Bu çalışma kapsamında, Dünya'da ve Türkiye'de uygulanan kamusal alan ve yapı projelerinde kullanılan ahşap yapı malzemeleri, 'ahşabın tercih edilme nedenleri, ahşap ile diğer yapı malzemeleri ile ilişkisi, ahşabın teknik özellikleri' gibi başlıklar üzerinden karşılaştırmalı olarak analiz edilerek değerlendirmeler yapılacaktır. Yapılan analiz çalışmaları ile ahşap kullanımının gelişimi gözlemlenecektir.
Özet (Çeviri)
USE OF WOOD IN THE PUBLIC AREAS AND CONSTRUCTIONS Wood has been and is still being used as a construction material. Wood is a natural, renewable and ecologic construction material with high insulation performance; however the usage of wood in decreasing, especially in Turkey, as a result of developing construction techniques and technologies. Public spaces and buildings are among the areas where wood is used as a construction material. Preferred as a local material in public spaces and buildings, wood shows high performance with advancements in manufacturing technology and correct implementation techniques. The decline in use of wood as a construction material in Turkey is due to the long duration of traditional wood processing techniques, the low performance of wood processing techniques and the increase in production costs. In the scope of this study, wood construction materials used in public space and building projects in Turkey and in the World will be compared and evaluated under sections that include but are not limited to“reasons for preferring wood”,“the relation of wood with other construction materials”and“technical properties of wood”. The progress of wood as a construction material will be observed utilizing the analysis conducted.