Graf renklendirme problemine uyarlanmış personel atama uygulaması
An implementation of personnel assignment adapted to graph coloring problem
  1. Tez No: 460995
  2. Yazar: MURAT CAN BURAK YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde büyük ölçekte üretim gerçekleştiren bir sanayi tesisinde yürütülmekte olan iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin verilmesi ile bunun için gerekli olan faaliyetlerin gerçekleştirilmesi sürecinde, tesis kampüsünde üretim faaliyetlerinin yapıldığı özel kümelenmiş bölgelere en uygun sayıda destek personel atanması problemine doğru bir çözüm aranmıştır. Problemin çözülmesi maksadıyla üretim faaliyetlerinin kümelendiği fiziki alanlar, çalışanların hareket bölgeleri, bölgeler arası ulaşılabilirlik ve mesafeler incelenmiştir. Yapılan incelemeye dayanılarak söz konusu tesis uygun bir graf (çizge) modeli olarak ifade edilmeye çalışılmıştır. Graf (çizge) modeline uyarlanan personel atama ve iş sağlığı güvenliği hizmetlerinin etkinleştirilmesi problemi, teorinin temel araştırma alanlarından biri olan graf renklendirme problemine indirgenerek çözülmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle tezde genel graf teorisi, graf renklendirme probleminin çözülmesinde kullanılan matematiksel modeller ve algoritmalar incelenmiş, bu yöntemler kurulan graf modeline uygulanmış ve ortaya çıkan sonuçlar karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a solution has been sought to solve the problem of assigning the most appropriate number of support personnel to the special clustered zones where the production activities are carried out on the facility campus, in the course of providing the occupational health and safety services that are being carried out in an industrial facility that carries out production on a large scale. For the sake of solving the problem, the physical areas where production activities are clustered, the movement areas of employees, the inter-regional availability and distances have been examined. Based on the examination made, the facility was attempted to be expressed as a suitable graph model. The problem of staff assignment and improving occupational health and safety services adapted to the graph model was solved by adapting it to the problem of graph coloring which is one of the main research areas of graph theory. For this reason, general graph theory in thesis, mathematical models and algorithms used in solving the problem of graph coloring were examined and these methods were applied to the established graph model and the results were compared and evaluated.