Karaçalı (Paliurus spina christi) bitkisinin sazan balığı (Cyprinus carpio) bağışıklık sistemi üzerine etkileri
Effect of immune response of garland thorn (Paliurus spina christi) on carp (Cyprinus carpio)
  1. Tez No: 461019
  2. Yazar: FATMA MOHAMED. BA. AL.GHUDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIZA AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Su Ürünleri, Allergy and Immunology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, karaçalı bitkisinin (Paliurus spina christi ) sulu methanolik özütü ile farklı oranlarda beslenen (% 1, % 2 ve % 3) sazan balıklarının bağışıklık yanıt ve büyüme perfromanslarında meydana gelen değişimlerin belirlmesiş için yürütülmüştür. Bu amaçla, balıklar Paliurus spina christi sulu methanolik özütü ile 45 gün boyunca günde iki defa beslenmişlerdir. Çalışmada, her 15 günde bir süperoksit radikal salınımı, lizozim aktivitesi ve myeloperoksidaz aktivitesi belirlenmiştir. Süperoksit radikal salınımı deneme gruplarında kontrol grubuna göre kayda değer oranda artmıştır. Lizozim aktivitesi, çalışmanın 30. günü hariç tüm gruplarda kontrol grubuna oranla azalmıştır (P0.05). Bu sonuçlara göre, Paliurus spina Christi 30 gün boyunca bağışıklık uyarıcı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine the changes on immune responses and growth performance of common carp (Cyprinus carpio) treated with different doses of Paliurus spina christi (1%, 2% and 3%). With this aim, fish were fed with Paliurus spina christi aqueus methanolic extract during 45 days twice a day. Every fifteenth day of the study, respiratory burst activity, lysozyme and myeloperoxidase activity were determined. Respiratory burst activiry was increased significantly on experimental groups compared to control (P0.05). According to these results, Paliurus spina christi could be used as an immunostimulant for fish for 30 days long.