Kahramanmaraş ilindeki Paliurus spina-Christi mill. bitkisinin antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial and antioxidant activities of Paliurus spina-Christi mill. plant in Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 609177
  2. Yazar: LUTFİYE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİFE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş ilinde bulunan Paliurus spina–christi Mill. (Karaçalı) bitkisinin meyve ve yaprak kısımlarından elde edilen su ve etanol ekstrelerinin antioksidan ve antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ekstrelerin antioksidan aktiviteleri, CUPRAC, DPPH serbest radikal giderme aktivitesi ve ABTS radikali giderme aktivitesi yöntemleri ile belirlenmiş, sonuçlar, BHT ve Troloks standart maddeleriyle karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Bitki ekstrelerinin antimikrobiyal aktiviteleri ise agar kuyu difüzyon yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. CUPRAC yöntemine göre, bitkinin meyve ve yaprak kısımlarından elde edilen su ve etanol ekstrelerinin 800 μg/ml konsantrasyondaki antioksidan aktivitelerinin, standart antioksidan maddelere kıyasla daha düşük olduğu ve en yüksek antioksidan aktivitenin Troloks standart maddesine ait olduğu tespit edilmiştir. Bitkinin 800 μg/ml konsantrasyondaki DPPH radikali giderme aktivitesinde ise en yüksek inhibisyonu (%87.4) su fazındaki BHT standart antioksidan maddesi göstermiştir. Etanol fazında ise bitkinin yaprak ekstresinin radikali giderme aktivitesinin, Troloks standart antioksidan maddesinden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. ABTS yönteminde ise, bitkinin meyve ve yaprak kısımlarının su ve etanol fazındaki ekstrelerinin radikal giderme aktivitesinin, bitkinin meyve kısmında daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Agar kuyu difüzyon yöntemi sonucunda elde edilen verilere göre Pasteurella multicoda ve Bacillus cereus bakterileri dışında tüm mikroorganizmalar üzerinde meyve ve yaprak kısmından elde edilen etanol ekstrelerinin en yüksek zon çapı oluşturduğu, Bacillus subtilis ve Escherichia coli üzerine bitkinin yaprak kısmının etanol ekstresinin aktivitesinin daha yüksek olduğu, bitkinin meyve kısmının etanol ekstresi ise Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae ve Candida albicans'da daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Paliurus spina-christi Mill. bitkisi meyve ve yaprak ekstreleri için en yüksek antimikrobiyal aktivitenin etanol ekstreleri tarafından oluşturulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the antioxidant and antimicrobial activities of water and ethanol extracts obtained from fruit and leaf parts of Paliurus spina–christi Mill. plant in Kahramanmaraş province. Antioxidant activities of the extracts were determined by CUPRAC, DPPH free radical scavenging activity and ABTS radical scavenging activity methods and the results were evaluated by comparing with BHT and Trolox standard materials. Antimicrobial activities of plant extracts were determined using agar well diffusion method. According to the CUPRAC method, the antioxidant activities of 800 μg/ml concentration of water and ethanol extracts obtained from fruit and leaf parts of the plant were lower compared to standard antioxidant substances and the highest antioxidant activity was found to belong to Trolox standard material. The highest inhibition (87.4%) of DPPH radical removal activity at 800 μg/ml showed the BHT standard antioxidant substance in the water phase. In the ethanol phase, it was determined that the plant's radical removal activity of the leaf extract was higher than the Trolox standard antioxidant substance. In the ABTS method, the radical removal activity of water and ethanol phase extracts of fruit and leaf parts of the plant was found to be higher in the fruit part of the plant. According to the data obtained from the agar well diffusion method, ethanol extracts obtained from fruit and leaf parts on all microorganisms except Pasteurella multicoda and Bacillus cereus bacteria had the highest zone diameter. ethanol extract of fruit portion was found to be more effective in Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae and Candida albicans. Paliurus spina-christi Mill. The highest antimicrobial activity for plant fruit and leaf extracts was determined by ethanol extracts.