Investigation of ozone treatment on mechanical behavior of oriented carbon nanotube/epoxy nanocomposites
Ozonlama işleminin yönlendirilmiş karbon nanotüp/epoksi nanokompozitlerinin mekanik özelliklerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 461043
  2. Yazar: ZEKİ SEMİH PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FEVZİ ÇAKMAK CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mükemmel mekanik özelliklerinin keşfedilmesi sonucu karbon nanotüpler (KNT) kompozit malzemeler için en önemli takviye malzemesi haline geldiler. Farklı uygulamalar için birçok farklı polimer-KNT kombinasyonu denendi; ancak yük taşınımının önem kazandığı uygulamalar için matris malzemesi olarak epoksi, takviye malzemesi olarak yönelimli karbon nanotüplerin (Y-KNT) kullanıldığı nanokompozitler en başarılı kombinasyonu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, nanokompozit uygulamaları için yönelimli karbon nanotüpler katalitik kimyasal buhar biriktirme tekniği ile üretildi ve katalizör yapısı, proses reçetesi gibi parametreler karbon nanotüpün ileriki adımlar için kalitesini arttıracak şekilde optimize edildi. Üretilen yönlendirilmiş karbon nanotüplerin kalitesi, karbon nanotüplerin saflığı, oksitlenme sıcaklığı, grafitleşme seviyesi ve morfolojisi test edilerek ölçüldü. Saflık ve oksitlenme sıcaklığının belirlenmesinde termogravimetrik analiz (TGA), grafitleşme seviyesinin belirlenmesinde RAMAN spektroskopisi, morfoloji çalışmalarında ise taramalı electron mikroskobu (SEM) kullanıldı. Üretim ve karakterizasyon aşamaları sonrasında yönelimli karbon nanotüpler ozonlama işlemine maruz bırakılarak, karbon nanotüpler ile epoksi arasındaki etkileşim arttırılmaya çalışıldı. Bu etkileşim kontak açı ölçümleri ile gözlemlendi. Bu işlemden sonra epoksi/KNT kompozitleri üretilerek ozonlama işleminin mekanik özellikler üzerindeki etkisinin doğrudan gözlemlenebilmesi için numunelere dinamik mekanik analiz testleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
With the discovery of spectacular mechanical properties of carbon nanotubes (CNTs), CNTs became one of the most important reinforcement materials for composite materials. Many polymer-CNT combinations have been studied for various applications. Although, composition of an epoxy as matrix material and vertically aligned carbon nanotubes (VA-CNTs) as reinforcement is the best candidate for structural components. In this study, VA-CNTs for nanocomposite applications have been synthesized by catalytic chemical vapor deposition (CCVD) technique, and parameters such as catalyst structure and process recipe have been optimized to improve quality of VA-CNTs for further steps. To determine the quality of VA-CNTs, graphitization level, oxidation temperature, purity and morphology of CNTs have been measured. For purity and oxidation temperature tests, thermogravimetric analysis (TGA); for graphitization level measurements, RAMAN spectroscopy; for morphological analysis, scanning electron microscopy (SEM) have been employed. After synthesis and characterization steps, VA-CNTs have been treated with ozone to increase interaction between epoxy and CNTs. This interaction has been measured with contact angle measurements. Then, epoxy/CNT nanocomposites have been produced and mechanical performances have been tested to compare direct effect of ozone treatment on the mechanical properties of nanocomposites. For mechanical tests, tension mode of dynamical mechanical analysis (DMA) has been used.