Türkiye-Afrika ekonomik ilişkileri: Nijerya, Etiyopya, Sudan ve Angola örneği
Turkey-Africa economic relations: Case of Nigeria, Ethiopia, Sudan and Angola
- Tez No: 461272
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Globalleşen dünyada tek yönlü dış politika kuralları etkisini kaybetmektedir. Ülkelerin yalnızca bir bölgeye odaklı yürüttüğü çalışmalar, hızla dünya üzerinde diğer bölgelerle etkileşim halinde olan ülkelere nispeten yalnızlaşmalarını da beraberinde getirmektedir. Uluslararası arenada yalnızlaşan Türkiye'nin Batı odaklı yaklaşımından biraz olsun uzaklaşarak, değişik bölgeler üzerinde politika üretmesi bu sebepten kaynaklanmaktadır. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinin başında gelen sahra altı Afrika ülkeleri, Türkiye'nin farklı bölgeler arayışında etkili bölge olarak dış politikasını meşgul etmektedir. Dolayısıyla, sahra altı Afrika'ya yönelik artan siyasi hareketlerden sonra gelişen ikili ekonomik ilişkiler bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bütün bir Kuzey Afrika ve sahra altı Afrika ülkeleri göz önüne alınarak, bu bölge ülkeleriyle Türkiye'nin ekonomik ilişkileri anlatılmıştır. Bunun yanında Afrika kıtasındaki, Kuzey Afrika dışında kalan ülkelerle yaşanan kısa bir tarihi süreçle birlikte, yaşanan siyasi ve sosyal yaklaşımlar ele alınmıştır. Türkiye'nin 2003 yılından sonra değişen dış politikalarına dahil olan sahra altı Afrika ülkelerine yönelik izlediği yol ve enstrümanlar anlatılmaya çalışılmıştır. Tezimin diğer dört bölümünün her birinde, Türkiye'nin Güney Afrika Cumhuriyeti'nden sonra aktif şekilde ticaret yaptığı ilk dört ülke incelenmiştir. Çalışmada yer alan sıraya göre bu ülkeler; Nijerya, Etiyopya, Sudan ve Angola'dır. İlgili ülkelere ait her bölümde ülkenin genel ekonomik ve sektörel yapısı, dünya ülkeleriyle ticareti, Türkiye ile yaptığı anlaşmaları, yatırımları, gerçekleşen ticari hacimleri ve karşılıklı dış ticaret yapılarına dair bilgi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
One way foreign policy rules have lost their effect in this globalizing world. Policies carried by countries only for a specific region make it inevitable for them to be isolated compared to the other countries having interaction with other regions. For this reason, Turkey that has been isolated lately in the international arena is now creating policies on different regions, getting away from the western focused approach. Being the fastest growing economies, sub-Saharan African countries render Turkish foreign policy as an effective region. Therefore, mutual economic relations developed after the political movements directed to sub-Saharan countries constitute the main topic of this thesis. This work includes five chapters. Turkey's economic relations with all the region including North Africa and sub-Saharan countries is explained in the first chapter. In addition to this, political and socials aspects are considered with a short historical summary with the African countries situated outside of North Africa. Approach and instruments of changing foreign policy of Turkey after 2003 related to sub-Saharan African countries are also tried to be explained. Other four chapters of thesis examine the first four countries that Turkey has active trade relations excluding Republic of South Africa. These countries are Nigeria, Ethiopia, Sudan and Angola respectively. In each chapter; information on general economic and sectorial structure of the country, trade with World countries, agreements with Turkey, investments, realized trade volumes and mutual foreign trade structure is given.