Yatılı bölge ve gündüzlü ortaokullarda eğitim gören öğrencilerin benlik saygılarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigating the self-esteem of secondary boarding and day schools students' according to some variables
- Tez No: 461335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN AVŞAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, yatılı bölge ortaokulunda ve gündüzlü okullarda eğitim gören ortaokul öğrencilerinin benlik saygılarının sınıf düzeyine, cinsiyete, okul türüne, gelir düzeyine, anne ve baba eğitim düzeyine göre farklılaşma durumlarına bakılmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunu 299 kız 299 erkek toplam 598 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi formu”ve Piers ve Harris (1964) tarafından Amerikada geliştirilen“Kendim Hakkında düşüncelerim”adıyla anılan Öner (1996) ve Çataklı (1985) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan çocukların kendilerine yönelik düşünce, duygu ve tutumlarını değerlendirmeyi amaçlayan“Çocuklarda Öz-Kavramı Ölçeği”kullanılarak 2015-2016 eğtim öğretim yılında Balıkesir ili ilçelerinde toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri SPSS 22.00 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerinin analizinde frekans, yüzde dağılımı, ortalama ve standart sapmalar belirlenmiştir. Benlik saygısının demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için ilişkisiz t-testi ve ANOVA yapılmıştır. Verilerin analizinde .05 anlamlılık düzeyi benimsenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; 8. sınıfa devam eden öğrencilerin benlik saygıları 6. ve 7. sınıf öğrencilere göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre kız ve erkek öğrencilerin benlik saygısı puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde bir farklılaşmanın olmadığı saptanmıştır. Okul değişkenine göre öğrencilerin benlik saygısı düzeyleri gündüzlü okuyanların lehine anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Gelir düzeyine göre bakıldığında gelir düzeyi 2501 -3500 Tl olan öğrencilerin benlik saygılarının 1300-2000 tl arasında geliri olan öğrencilerin benlik saygılarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Anne eğitim düzeyine göre öğrencilerin benlik saygılarının farklılaşmadığı fakat baba eğitim düzeyi üniversite olan öğrencilerin benlik saygılarının baba eğitim düzeyi ilköğretim olan öğrencilerin benlik saygılarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the differentiation of self-esteem of the students having education at the secondary boarding schools and secondary day schools in terms of the following variables was examined: class levels, gender, type of school, economic condition and the education levels of mother and father. Study was carried out with secondary school students attending secondary boarding school and day schools. The study group consisted of 299 girls 299 boys, in total 598 secondary school students. The data was collected in Balıkesir during 2015-2016 education year by using“Personal Data Form”and“ the Piers-Harris Children‟s Self-Concept Scale”(PH-CSCS) adopted into Turkish by Öner (1996) and Çataklı (1985). Unrelated t-test and ANOVA were used to determine weather self-esteem differs according to the demographic variables. Analizing the data at least .05 relevance level was determined. In the conclusion of the research self-esteem levels of the students attending 8th grade was significanly high compared with the students attending 7th and 6th grade. No meaningful differentiation was found according to the gender variable. Self-esteem levels of the students attending day schools were higher compared to the students attending boarding school. According to the economic condition variable, students of families with the highest income reported the highest self-esteem levels. Given the education level of mothers, no meaningful differentiation was found; however, students whose fathers have university education reported higher self-esteem levels compared to students whose fathers graduated from elementary schools.