Adölesanların ekmek tüketimi
Bread consumption among adolescents
- Tez No: 461472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME KÜÇÜKKÖMÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Adölesan dönemi doğru beslenme alışkanlıkları kazanma açısından en önemli dönemdir. Ülkemizde ekmek tüketimi fazla olmasına rağmen özellikle adölesan dönemi ekmek tüketimine yönelik araştırma sayısı oldukça azdır. Bu nedenle bu araştırma adölesan döneminde ekmek tüketimi ve ekmek tüketimini etkileyen etmenlerin incelenmesi amacıyla Trabzon ili Araklı ilçesinde toplam 411 adölesan çağındaki öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Bu araştırmada, veri toplamak amacıyla öğrencilere ekmek tüketimine ilişkin anket formu uygulanmıştır. Ekmek tüketimini etkileyen etmenleri saptamak için likert tipi ölçek ve tutum ölçeği kullanılmıştır. Öğrencilerden kendileri için ekmeğin ne ifade ettiğini gösteren resim yapmaları istenmiştir. BIA cihazı kullanılarak persentil değerleri hesaplanmıştır. Adölesanlar persentil değerlerine göre büyük oranda normal kilodadırlar. Erkek öğrencilerin kızlardan daha fazla ekmek tükettiği belirlenmiştir. En fazla ekmek tüketiminin akşam öğününde 12 yaş ve altı öğrenciler tarafından tüketildiği saptanmıştır. Öğünlerde tüketilen ekmek miktarı cinsiyete göre karşılaştırıldığında özellikle akşam öğününde erkeklerin fazla ekmek tükettikleri saptanmıştır. Akşam öğününde cinsiyete göre toplam ekmek tüketim durumları arasındaki ilişki istatistikî açıdan anlamlı bulunmuştur. Toplam ekmek tüketimi ortalaması kızlarda günlük 260.66g,erkeklerde ise283.37g'dır.En az ekmek tüketiminin ise ara öğünlerde 13 yaşındaki öğrenciler tarafından tüketildiği tespit edilmiştir. En çok tercih edilen ekmek beyaz ekmektir. İkinci sırada mısır ekmeği ve üçüncü sırada kepekli ekmek gelmektedir. Öğrencilerin çoğunluğu ekmeği et yemekleri, çorba ve salata ile birlikte tüketmektedirler. Yaşa ve cinsiyete göre öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ekmeği yemek olarak ifade etmektedir. Kızlar ve erkekler ekmek tüketimini ihtiyaç olarak görmekte ve ekmek yemek ve sağlık olarak tanımlanmaktadır. Ekmeğe ilişkin tutumu etkileyen en önemli birinci faktör; ekmek tüketimini sevmek, ikinci faktör ise ekmek tüketimini ihtiyaç olarak görmektir. Öğrencilere ekmeğin besin değeri, sağlıklı beslenmedeki yeri ve önemi konusunda eğitim verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Adolescence period is the most important period for people to gain proper nutritional habits. Although in our country bread consumption rate is very high, the number of researches about that issue is very limited. Therefore, this research was conducted in Araklı, Trabzon on 411 adolescent learners for examining the bread consumption in adolescence period and the reasons which affect bread consumption in this period. In this survey, a questionnaire form was applied to collect data. Likert scale and attitude scale was used to determine the contributing causes affecting bread consumption. Students were asked to draw a picture which shows what bread mean to them. Persentile values were calculated by using BIA (Bioelectrical Impedance Analysis) device. According to the persentile values, adolescents are ,to a large extend, medium weight. It has been determined that male students consume more bread than female ones. It has also been detected that bread is most consumed at suppertime by the students who are at the age of 12 and under. When compared to the bread consumption in terms of gender, it has been ascertained that especially at dinnertime male students consume more bread. In terms of gender, the relationship between the bread consumption cases at dinnertime has been found statistically significant. Mean value of total bread consumption among female students is 260,66g and among male students 283,37g. It has been found out that bread is consumed the least as a snack by 13-year-old students. The most preffered bread type is white bread. Corn bread follows the white bread and whole-wheat bread is in the third place. Most of the students consume bread with soup, stew and salad. In terms of age and gender, majority of the students regard bread as a kind of meal. Both male and female students count consuming bread as a necessity and bread is defined as a meal and health. Both male and female students count consuming bread as a necessity and bread is defined as a meal and health. The most important factor that affects the attitude towards bread is enjoying bread consumption and second most important one is regarding bread consumption as a need. Students should be educated about nutritional value of bread, and the place and importance of bread in healthy diet.