Behçet hastalarında resolvin E1 düzeyinin klinik ve laboratuvar sonuçları ile ilişkisi
The Behcet patient clinical and laboratory results with relationship of resolve E1 levels
  1. Tez No: 461589
  2. Yazar: ELİF ERAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş: Behçet hastalığı oral aft, genital ülser ve üveit ile ilk tanımlanmıştır. Sonradan hastalığın vasküler, artiküler, gastrointestinal, nörolojik, pulmoner ve kardiyak birçok sistemi tutabildiği; ataklar ve remisyonlarla seyredebildiği görülmüştür. Biz de bu çalışmada serum resolvin E1(RvE1) düzeyinin Behçet hastalığının etyopatogenezindeki rolünü, hastalık aktivitesine ve klinik prezentasyona etkisi olup olmadığını araştırmayı planladık. Metod: Bu çalışmada 60 Behçet hastası ve kontrol grubu olarak 16 kişi alındı. Hastalar Behçet aktivite skalası (BSAS) ile değerlendirildi ve yaş, cinsiyet, sistem sorgusu, rutin laboratuvar tetkiklerinden eritrosit sedimentasyon hızı ve C-reaktif protein düzeyleri incelenerek hastalar aktif ve inaktif olarak gruplandırıldı. Aktif ve inaktif Behçet hastaları ve kontrol grubu arasında, serum RvE1 düzeyleri açısından anlamlı fark olup olmadığı, klinik ve laboratuvar verileri ile ilişkisi araştırıldı. Sonuçlar: Çalışmamıza katılanlar, toplam 76 kişiydi. Bunların 38'i aktif Behçet hastası, 22'si inaktif Behçet hastası ve 16'sı kontrol grubunu oluşturuyordu. Rv E1 düzeyi, Behçet hastaları (aktif ve inaktif) ile kontrol grubu arasında istatistiksel anlamlı bir fark bulunmadı. İncelenen diğer parametreler içinde sadece RvE1 değeri ile hastalık süresi arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulundu. Tartışma: Bu çalışmada Behçet hastaları ile kontrol grubu arasında RvE1 düzeyleri arasında fark bulunamadı. Aktivite göstergesi olarak kullanılan klinik bulgularla ve serum CRP ve sedimentasyon düzeyleri arasında da korelasyon saptanmadı. Sadece hastalık süresi ile serum RvE1 düzeyleri arasında negatif korelasyon bulundu. Gelecekte daha fazla sayıda hasta ile yapılacak , prospektif çalışmalar , hastalığın patogenezi ile ilgili bilgilere katkıda bulunabilecektir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Behçet's disease (BD) was first described with oral and genital aphtous ulcers and uveitis. Later, it was realized that the disease may involve many organs and systems, and manifest with vascular, articular, gastrointestinal, neurological, pulmonary and cardiac complications. It may also present with exacerbations and remissions. The purpose of this study was, to investigate a possible association between serum levels of RvE1 and clinical spectrum of Behçet's disease. Method: 60 patients with Behçet's disease and 16 healthy controls were included in the study. Age, sex, review of systems, erythrocyte sedimentation rate, C-reactive protein levels and BSAS were used to group patients as an active and inactive. Serum levels of RvE1 were compared between patients with active and inactive disease, and healthy controls and correlations between clinical and laboratory findings. Results: A total of 76 subjects were included in our study. 38 patients had active, whereas 22 had inactive disease and 16 controls. Serum levels of RvE1 did not differ between patients with Behçet's disease and healthy controls. It did not differ between active and inactive disease groups neither. Only significant negative correlation was found between serum levels of RvE1 and disease duration in patients with Behçet's disease. Discussion: In this study, serum levels of RvE1 did not differ between patients with Behçet's disease and healthy controls. No correlation was detected, between RvE1 and clinical findings , serum CRP and sedimentation levels which are predictors of activity. Statistically significant negative correlation was found between serum levels of RvE1 and disease duration in patients with Behçet's disease. In the future, larger scale prospective studies would contribute to the pathogenesis of this disease.