Primer vezikoüreteral reflüde büyüme ve büyümeye etki eden faktörler
Physical growth in children with primary vesicoureteral reflux and the factors affecting growth
  1. Tez No: 602860
  2. Yazar: RABİA MİRAY KIŞLA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKİN SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Primer vezikoüreteral reflüde (VUR) büyüme ve büyümeye etki edebilecek faktörlerin araştırılması. Gereç ve yöntem: Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Polikliniği'nde primer VUR tanısı ile Ağustos 2003- Ağustos 2012 tarihleri arasında takip edilen, kronik böbrek hastalığı olmayan, takiplerine düzenli gelen 260 hasta çalışmaya dahil edildi. Bağımsız değişken olarak yaş, cinsiyet, VUR derecesi ve lateralitesi, renal skar varlığı, uygulanan tedavi şekli, cerrahi uygulanmış ise zamanı, antibiyotik profilaksi süresi, tanı öncesinde ve sonrasında geçirilen ateşli ve ateşsiz idrar yolu enfeksiyonları, izlem sonunda persistan reflü varlığı, düzelme varsa şekli, düzelme zamanı ve bağımlı değişken olarak büyüme parametreleri kaydedildi. Üç yaş altındaki hastalarda 6 ayda bir, 3 yaşın üstündeki hastalarda yılda bir kaydedilen boy ve vücut ağırlığı değerleri ve Neyzi ve ark.'ın Türk çocuklarında referans antropometrik değerleri kullanılarak Z skorları (SD değeri) hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 260 hastanın tanı anında ortalama boy SD skoru 0,22 ± 0,96; vücut ağırlığı SD ortalaması -0,11 ± 1,0 bulundu. İzlem sonu olguların ortalama boy SD skoru 0,14±0,97 ve vücut ağırlığı SD ortalaması 0,01 ±,1,3 saptandı. Tanı yaşı ile tanı anındaki boy ve vücut ağırlığı SD skoru arasında düşük derecede negatif korelasyon saptandı. İzlem sonu boy ve vücut ağırlığı SD skoru izlemde İYE geçirenlerde anlamlı derecede düşük saptandı. İzlemde geçirilen İYE sayısı ile izlem sonu boy ve vücut ağırlığı SD skoru arasında düşük dereceli negatif yönde korelasyon bulundu. İYE'nin ateşli veya ateşsiz olmasına göre değerlendirildiğinde, izlemde ateşli İYE geçiren olguların sadece izlem sonu vücut ağırlığı SD skoru daha düşük saptandı (p=0,035). İzlemde ateşsiz İYE geçiren olguların hem boy hem vücut ağırlığı SD skoru anlamlı daha düşük bulundu (p=0,007 ve p=0,039). İzlemde en az 3 kez ateşsiz İYE geçiren hastalarda boy kısalığı riskinin 10 kat arttığı görüldü (p=0,040, %95CI=1,5-63,9).Yıllık boy uzama hızı renal skarlı olan hastalarda, olmayanlara göre anlamlı derecede daha yüksek saptandı. Hastaların büyüme parametreleri cinsiyet, VUR derecesi, lateralitesi, tedavi şekli, spontan düzelme varlığı, düzelme süresinden etkilenmediği görüldü. Tanıdan sonra ilk 6 ay içinde cerrahi işlem uygulanan olguların boy SD skor artışı, daha sonra uygulananlara göre daha düşük saptandı (p=0,024). Sonuç: Primer VUR'un büyüme geriliğine yol açmadığı görüldü. İleri tanı yaşı ve izlemde geçirilen İYE'nin büyümeyi olumsuz etkilediği saptandı. Tanıdan sonraki ilk 6 ay içinde cerrahi müdahale gerektiren hastaların lineer büyüme hızının diğer hastalara göre daha düşük olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to evaluate the growth parameters and the factors affecting growth in children with primary vesicoureteral refux (VUR). Patients and methods: The study was performed retrospectively in 260 patients with primary VUR and without chronic renal disease, followed up between August, 2003- August, 2012 at Dr. Behçet Uz Children's Hospital. Age at diagnosis, gender, VUR grade and laterality, renal scarring, treatment procedure, time of surgery, prophylaxis period, urinary tract infection (UTI) number before diagnosis and at follow up, VUR persistancy, resolving time of VUR and growth parameters of patients was recorded. Height and weight was recorded every 6 months in patiens younger than 3 years old age and annualy in patients older than 3 years old age. Z scores calculated by Neyzi's antropometric references in Turkish children and mean Z scores compared within different group of patients. Results: Initial height Z score was found 0.22 ± 0.96 and weight Z score was found -0.11 ± 1.0 in patients with primary VUR. Final height Z score was found 0.14±0.97 and weight Z score was found 0.01 ±1.30. Low degree negative correlation was found between the age of diagnosis and initial height and weight Z scores. Significiantly lower final height and weight Z scores was found in patients whom had UTI at follow up. Low degree negative correlation was found between number of UTI at follow up and final height and weight Z scores. It is also investigated if UTI was febrile or afebrile. The final weight Z score was found significiantly lower in patients who had febrile UTI at follow up. The final height and weight Z scores was found significiantly lower in patients who had at least one afebrile UTI at follow up. Ten fold higher risk for short stature was found in patients who had at least 3 afebrile UTI at follow up. Annual linear growth rate in patients with renal scarring was found significiantly lower than in patients without renal scarring. Growth parameters showed no differences between different gender, VUR grade and laterality, treatment modalities.Spontan resolving of VUR and resolving time of VUR did not effect growth in children with primary VUR. Significiantly lower linear growth rate was found in patients whose surgery was performed in the first 6 months after diagnosis than the others. Conclusion: We found that primary VUR did not cause growth retardation. However late diagnosis and UTI at follow up effected growth parameters unfavorably. Furthermore, lineer growth rate was found significiantly lower in patients who had needed early surgical intervention.