Yenidoğan beslenmesinde Iowa Infant Feeding Attitudes Scale (IIFAS) ölçeğinin Türk babalarında geçerlik ve güvenirliğinin değerlendirilmesi
Assessment of validity and reliability of Iowa Infant Feeding Attitudes Scale (IIFAS) scale in Turkish fathers at newborn nutrition
  1. Tez No: 461596
  2. Yazar: AYTEKİN KULEYİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Yenidoğan Beslenmesinde“Iowa Infant Feeding Attitudes Scale”(IIFAS)" Ölçeğinin Türk Babalarında Geçerlik ve Güvenirliğinin Değerlendirilmesi Amaç: Emzirme sürecinde eşinden destek alan kadınlar emzirmeye daha yatkındır. Bu çalışmada, IOWA Yenidoğan Ve Süt Çocuğu Beslenme Tutum Ölçeği'nin (I-YSÇBTÖ) Türk babalarında geçerlik ve güvenirliğinin tespit edilmesi, anne ve babaların emzirme tutumlarıyla ilişkili etmenlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte planlanan araştırma, 01 Mayıs-12 Ocak 2016 tarihleri arasında yürütülmüştür. Bu araştırmanın 1. aşamasında, 17 madde içeren I-YSÇBTÖ için, ölçek madde sayısının 10 katı kadar örnek alınarak toplam 170 baba üzerinde geçerlik güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında ise araştırmanın ilk aşamasına katılan babaların eşlerine I-YSÇBTÖ uygulanarak toplam 340 kişiye ulaşılmıştır. Veriler, 85 sorudan oluşan bir anket formu aracılığıyla, yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Katılımcıların emzirme tutumlarını değerlendirmek için 17 sorudan oluşan I-YSÇBTÖ'i kullanılmıştır. Verilerin analizinde Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows 18.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın 1. aşamasında daha önce Türk gebeleri için geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış olan 17 maddelik I-YSBÇTÖ'nin, Türk babalarında kullanılabilirliğini ortaya koymak için Cronbach alfa değeri ve puan korelasyonu hesaplanmış ve Test/Retest değerlendirmesi yapılmıştır. Katılımcılara ait tanımlayıcı özellikleri incelemek amacıyla yüzdelik dağılım ve ortalama kullanılmıştır. İstatiksel analizlerde ayrıca Ki-kare, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Pearson regresyon analizi testleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın ilk aşamasına I-YSÇBÖ'nin Türkçe versiyonunun babalarda geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesi amaçlanan çalışmaya 170 baba alınmıştır. Ancak iki formun veri eksikliği nedeniyle çalışma dışı bırakılmasıyla 168 babanın verileri analize edilmiştır. Araştırmaya katılan babalar da I-YSÇBTÖ'nin Cronbach alfa değeri 0,79 bulunmuştur. I-YSÇBTÖ'nin madde toplam puan korelasyonu 0,30 ile 0,73 arasında değişmektedir. Test/Re-test sonuçlarına göre ilk uygulamada I-YSÇBTÖ puan ortalaması 66,57±8,50 iken 15 gün sonra yapılan uygulamada puan ortalaması 67,07±8,29 olarak hesaplanmıştır. Bu iki ölçüm arasında istatistiki anlamlılık düzeyinde bir fark olmaması (p=0,096) ölçümler arasında uyum olduğunu göstermektedir. I-YSÇBTÖ Türk babalarında annesütü ile beslenme tutumunu ölçen geçerli ve güvenir bir ölçektir.
Özet (Çeviri)
Assessment of Validity And Reliability of Iowa Infant Feeding Attitudes Scale (IIFAS) Scale in Turkish Fathers at Newborn Nutrition Objective: Women who receive support in the breastfeeding process are more intend to breastfeeding. The aim of this cross-sectional study is to evaluate the validity and reliablity of IOWA İnfant Feeding Attitude Scale (IIFAS) in Turkish Fathers and to determine the factors related to breastfeeding attitudes of parents. Material and Method: The cross-sectional study was conducted between 01 May and 12 January 2016. In the first phase of this study, validity reliability analyzes were performed on a total of 170 fathers, taking 10 times the number of items per scale item for the IIFAS with 17 items. In the second phase of the research, IIFAS was applied to the spouses of the fathers who participated in the first phase of the research and a total of 340 persons were reached. The data were gathered face-to-face by a questionnaire consisting of 85 questions. In order to evaluate the participants' breastfeeding attitudes, I-YSÇBTÖ was used which consists of 17 recommendations. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) for Windows 18.0 package program was used in the analysis of the data. Cronbach's alpha value and item total score correlation were calculated and Test/Retest evaluation was performed in order to determine the validity and reliability of the 17-item IIFAS in the Turkish fathers, which had previously been tested for reliability in Turkish pregnant womens. Percentage distribution and mean were used to examine the descriptive characteristics of participants. Chi-square, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Pearson regression analysis tests were also used in statistical analyzes. Results: In the first stage of the research, 170 dads were taken to the study aiming to determine the validity and reliability of the Turkish version of IIFAS in the fathers. However, the data of 168 dads were analyzed because of two forms were excluded due to lack of data. The Cronbach alpha value of the IIFAS was found 0.79 for the fathers participating in the survey. The item total score correlation of IIFAS ranges from 0.30 to 0.73. According to the test/re-test results, the average score of IIFAS was 66,57±8,50 in the first application whereas the average of IFASS application after 15 days to the same fathers was calculated as 67,07±8,29. There was no significant difference in statistical significance between these two measures (p=0.096). IIFAS is a valid and reliable measure of nutritional attitude with mother's milk in Turkish fathers.