Kronik solunum yetmezliği olan hastalarda evde uzun süreli non invaziv mekanik ventilasyonun yaşam kalitesi ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effects of home noninvasive mechanical ventilation on the quality of life and physiological parameters of patients with chronic respiratory failure
- Tez No: 461597
 - Danışmanlar: PROF. DR. AKIN KAYA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Kronik hiperkapnik solunum yetmezliği, KOAH, OHS ve göğüs duvarı hastalıkları gibi farklı nedenlere bağlı olarak gelişen önemli bir klinik sorundur. Son yıllarda yapılan bazı çalışmalarda, bu hastalarda evde uzun süreli NIMV (ENIMV) tedavisinin hastaların yaşam kalitelerini artırdığı, hastaneye yatış sıklığını azalttığı bildirilmiştir. Ancak, aksini destekleyen çalışmalar da mevcut olduğundan ENIMV'un etkileri tartışmalıdır. Çalışmamızın amacı;kronik hiperkapnik solunum yetmezlikli hastalarda, ENIMV'un sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi, uyku kalitesi, akciğer fonksiyonları üzerine etkilerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Prospektif nitelikli bu çalışmaya, kliniğimizde hiperkapnik solunum yetmezliği nedeni ile ENIMV tedavisi verilen KOAH(n:60) ve restriktif akciğer hastalığı (RAH) (n:42) mevcut 102 hasta dahil edilmiştir. Hastaların son üç yıldaki hastaneye yatış sıklıkları ve süreleri, solunum fonksiyon testleri, akciğer volüm ve kapasiteleri, CO difüzyon kapasiteleri, arter kan gazları (AKG), dispne skorları (mMRC: modifiye Medical Research Council) kaydedilmiştir. The Medical Outcome Study 36-Item Short-form Health Survey(SF-36) ve Severe Respiratory Insufficiency(SRI) anketleri ile değerlendirilen sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi skorları ve Pitsburg Sleep Quality Index(PSQI) ile değerlendirilen uyku kalitesi skorları hesaplanmıştır. Bu veriler ENIMV başlandıktan sonra birinci, üçüncü, altıncı ve on ikinci aylarda tekrar değerlendirilmiştir. ENIMV başlanmadan önceki ve başlandıktan bir yıl sonraki sistolik pulmoner arter basıncı (sPAB) ekokardiyografi ile hesaplanmıştır. Birinci yılın sonunda hastaların hastaneye yatış sıklık ve süreleri tekrar değerlendirilmiştir. ENIMV uygulamasına bağlı gelişen yan etkiler kaydedilmiştir. Bulgular: 90 hasta çalışmayı tamamlamıştır. ENIMV verildikten sonra ilk aydan itibaren her iki grupta AKG değerlerinde ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi(SRI, SF-36), uyku kalitesi(Pitsburg) ve dispne(mMRC) skorlarında anlamlı iyileşme saptanmıştır. ENIMV başlandıktan sonra her iki grupta hasaneye yatış sıklığı ve süresinde azalma izlenmiştir. ENIMV başlandıktan sonra sPAB, KOAH grubunda 34.7 mmHgdan 30.1 mmHgya azalmış olup, RAH grubunda değişmemiştir. En sık komplikasyon maske ile rahatsızlık olup ciddi komplikasyonlardan pnömotoraks iki hastada gözlenmiştir. Tartışma: ENIMV etyolojiden bağımsız olarak kronik hiperkapnik solunum yetmezliğinde AKG'larında, yaşam kalitesinde ve hastaneye yatış oranlarında anlamlı iyileşme sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Home noninvasive mechanical ventilation (HNIV) in patients with chronic hypercapnic respiratory failure (CHRF) may improve the health related quality of life (HRQoL) and functional parameters and reduce hospitalizations. Objective: To determine the effects of HNIV on HRQoL, sleep quality, lung functions and hospitalizations in restrictive thoracic disease (RTD) and COPD patients with CHRF. Methods: In this prospective, single center study patients divided into two groups according to etiology of CHRF; the COPD and the RTD groups. HRQoL and sleep quality was assessed by the SRI and the PSQI questionnaires. The patients were re-evaluated the first, third, sixth months and one year following NIV establishment. Results: In total, 90 (50 COPD, 40 RTD [20 OHS, 11 fibrosis, 5 kyphoscoliosis, 4 motor neuron disease]) out of 102 eligible patients completed the study. Significant improvements in blood gases, HRQoL, sleep quality and dyspnea scores were observed by the first month HNIV establishment and remain stable over time.