Behçet hastalarında serum interlökin 36 reseptör antagonisti ve serum interlökin 36 alfa'nın patogenezdeki önemi
The importance of the pathogenesis the serum levels of interleukin-36 receptor antagonist and interlekin-36 alpha in Behcet's patients
  1. Tez No: 461606
  2. Yazar: PELİN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSAL KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş: Behçet Hastalığı (BH), rekürren oral ülser, genital ülser, oküler, eklem, deri, gastrointestinal, nörolojik, vasküler sistem tutulumu yapabilen sistemik bir vaskülittir. Etyopatogenezde hücresel ve humoral immünitenin önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada interlökin (IL)-1 sitokin ailesinin yeni üyelerinden IL-36α ve IL-36 reseptör antagonistinin (Ra) BH patogenezindeki önemi araştırıldı. Gereç ve yöntem:Bu çalışmaya‟Uluslararası Behçet Hastalığı Çalışma Grubu'' tanı kriterlerini karşılayan60 Behçet hastası ve 20 sağlıklı kontroldahiledildi.Serum IL-36α ve IL-36Ra düzeyleri sandviç ELISA yöntemiyle değerlendirildi. Bulgular: Behçet hastalarında serum IL-36α düzeyi0,39 ±1,30 ng/ml, kontrol grubunda ise 0,13± 0,08 ng/ml, serum IL-36Ra düzeyi ise Behçet hastalarında 15,36 ± 9,37 pg/ml, kontrol grubunda ise 17,9 ± 13,03 pg/ml saptandı. Behçet hastaları ve kontrol grubu arasında IL-36α ve IL-36Ra düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Aktif Behçet hastalarında IL-36α düzeyi 0,53 ± 1,78 ng/ml, inaktif Behçet hastalarında 0,25 ± 0,34 ng/ml saptandı ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. Aktif Behçet hastalarında IL-36Ra düzeyi (17,80 ± 10,63 pg/ml), inaktif Behçet hastalarına (12,77 ± 7,12 pg/ml) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (p= 0,037).Oral aftı ve nörolojik tutulumu olan Behçet hastalarında IL-36Ra düzeyi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (sırası ile p= 0,018 ve p= 0,011). C-reaktif protein ve IL-36Ra arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki ortaya çıktı (r=0,261 p=0,044). Sonuç:Aktif Behçet hastalarında serum IL-36Ra düzeyleri yüksektir. Özellikle oral aftı ve nörolojik tutulumu olan hastalarda IL-36Ra düzeylerinin yüksekliği belirgindir. Bu nedenlerle IL-36Ra'nın Behçet hastalığı patogenezinde rol oynadığı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Introduction:Behcet's disease (BD) is a systemic vasculitis characterized by recurrent oral ulcers, genital ulcers, ocular lesions and others manifestations, including joint, skin, gastrointestinal, neurological and vascularinvolvement. It is thought that cellular and humoral immunity plays an important role in etiopathogenesis.We also investigated the importance of IL-36α and IL-36 receptor antagonist (Ra) in the pathogenesis of BD from new members of the interleukin (IL) -1 cytokine family. Materials and Methods: This study included 60 patients with Behcet's disease, who met the criteria of“International Behçet Disease Study Group”diagnostic criteria.20 people were selected as the control group. Serum IL-36α and IL-36Ra levels were assessed by sandwich ELISA. Results:In patients with Behcet's disease serum IL-36α level was 0,39 ± 1,30 ng/ml, whereas in the control group 0,13 ± 0,08 ng/ml was detected.Serum IL-36Ra levels were 15,36 ± 9,37 pg /ml in Behçet's patients and 17,9 ± 13,03 pg /ml in the control group.There was no statistically significant difference between IL-36α and IL-36Ra levels in patients with Behcet's disease and control group. Serum IL-36α levels were 0.53 ± 1.78 ng/ml in active Behcet's disease and 0,25 ± 0,34 ng/ml in patients with inactive Behçet's disease and no statistically significant difference was observed between them.The levels of IL-36Ra were significantly higher in patients with active Behçet's disease (17,80 ± 10,63 pg/ml) than those with inactive Behçet's disease (12,77 ± 7,12 pg/ml) (p = 0,037).IL-36Ra levels were significantly higher in Behçet's patients with oral ulcersand neurological involvement (p = 0.018 and p = 0.011, respectively).There was a statistically significant relationship between C-reactive protein and IL-36Ra (r = 0.261 p = 0.044). Conclusion:Serum IL-36Ra levels are high in patients with active Behçet's disease.Particularly,the level of IL-36Ra were higher in patients with oral ulcers and neurological involvement.For these reasons, it may be thought that IL-36Ra plays a role in the pathogenesis of Behçet's disease.