Bir üniversite hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların kolorektal kanserden korunmaya yönelik sağlık inançları
The health beliefs of the patients, who were referred to the family medicine outpatient service of a university hospital, on prevention from colorectal cancer
  1. Tez No: 461607
  2. Yazar: MİNE CEYLAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE SELDA TEKİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bireylerin kolorektal kanser ile ilgili olarak sağlık inançlarını ölçmek ve bu inançlarının hastaların sosyodemografik özellikleri de göz önünde bulundurularak nelerden etkilendiğini saptamaktır. Materyal Metod: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 18 yaş ve üzerinde, o anda herhangi bir iletişim problemi olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 215 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma için Ankara Üniversitesi klinik dışı araştırmalar etik Etik Kurulu'dan onay alınmıştır. Tek örneklem t- testi için 0.2'lik bir etki büyüklüğünü (Cohen's d etki büyüklüğü küçük alınmıştır) = 0.05 hata düzeyinde %80 güç ile anlamlı olarak bulabilmek için hesaplanan minimum örneklem büyüklüğü 208 olarak belirlenmiştir. Katılımcılara 14 adet sosyodemografik ve 33 adet kolorektal kanserden korunmaya yönelik inanç modeli ölçeği sorularından oluşan bir anket formu yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %62,8'i (135 kişi) kadın olup, yaklaşık yarısı (108 kişi) üniversite mezunudur. Birinci derece akrabada kanser öyküsü bulunmayan katılımcıların oranı %94,4'üdür (203 kişi). Katılımcıların kolorektal kanserden korunmaya yönelik sağlık inanç modeli alt gruplarından aldıkları puan ortalamalarının dağılımları; güven yarar algısı alt grubundan 17,45,9 puan, duyarlılık algısı alt grubundan 24,23,9, engel algısı alt grubundan 20,54,1, sağlık motivasyonu alt grubundan 14,12,7 ve ciddiyet algısı alt grubundan 13,73,4 puan şeklindedir. Güven alt grubunda 40-49 yaş grubunun puanı ve Engel alt grubunda 18-29 yaş grubunun puanı diğer yaş gruplardan anlamlı şekilde yüksektir (Sırasıyla p=0,04 ve
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the people's health beliefs in respect of preventing from colorectal carcinoma (CRC), and to determine the influential factors on it by taking the sociodemographic features of the patients into consideration. Materials and Methods: The study was realized on 215 people, who were over 18-year-old, voluntarily accepted to be included in the study, and not having any communication problem at that time, among the patients who applied to the Family Medicine Outpatient Services of Ankara University, Faculty of Medicine. An approval was obtained prior to this study from the Ankara University Ethical Committee for non-clinical research. The minimum sample size was calculated as 208 for an effect size of 0.2 (Cohen's effect size was kept small) at the level of = 0.05 Type I error with 80% of power for one-sample t- test. A form of survey, which includes 14 sociodemographic and 33 health belief model scale questions, was filled in for every participant by face-to-face interview. The data obtained from the study were analyzed by using SPSS 21.0 statistical package program. Results: 62.8% of the participants (135 people) were women while nearly half of them (108) were university graduates. Of all subjects, 94.4% (203 people) did not have any history of cancer among their first-degree relatives. The distribution of the mean scores from all the participants in the health belief model for preventing from colorectal carcinoma was as follows: 17.45.9 for confidence / benefit perception subgroup, 24.23.9 for sensitivity perception subgroup, 20.54.1 for barrier perception subgroup, 14.12.7 for Health Motivation subgroup, and 13.73.4 for Severity perception subgroup. The scores of 40-49 years group in the Confidence subgroup and 18-29 years group in the Barrier subgroup were significantly higher than the other age groups (p=0.04 and