Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda oral magnezyum replasmanının aort duvar sertliği üzerine etkisi
The effect of oral magnesium replacement on aortic stiffness on essential hypertension
  1. Tez No: 461634
  2. Yazar: ÖMER ŞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANER GÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Koroner arter risk faktörleri olan hastalarda artanarteryel sertlik daha yüksek santral sistolik basınca neden olur. Bu durum sol ventrikül“afterload”(ardyük) artışına, ardından koroner arter perfüzyon basıncının azalmasına, koroner genişleyebilme rezervinin azalmasına, yeniden gelişen yapısal değişikliklere neden olur. Böylece koroner arter hastalığı ve inmeye kadar gidebilen süreçlere eğilim ortaya çıkar. Antihipertansif ve Ca kanal blokeri etkileri olan Mg ile arteryel sertlik arasındaki ilişkiyi araştıran herhangi bir çalışma literatürde yoktur. Bu çalışmanın amacı, Mg replasmanı tedavisi uygulanan esansiyel hipertansiyonlu hastalarda Mg'un arteriyel sertlik (“stiffness”) üzerine olan etkisini araştırmaktır. Ayrıca, Doppler ekokardiyografi ile, Mg replasmanının sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarına olan etkisine de bakılması planlanmıştır. Yöntem: Noninvaziv olarak ölçülebilen arteryel sertlik parametreleri (NDH, SPTI, DPTI, SEVR) SphygmoCor(AtCor Medical Pty. Ltd., Sydney) markalı tonometri cihazı kullanılarak ölçüldü.Sol ventrikül diyastolik fonksiyonu parametreleri (E ve A dalgaları, E' dalgası, E/A, E/E' oranları) Dopplerekokardiyografi ile ölçüldü. Bulgular: Toplam 51 hasta (25 erkek, 26 kadın; yaş 54.3 ± 7.0 yıl) çalışmaya alındı. Hastaların tamamında HT, %19'unda DM, %19'unda HL, %17'sinde sigara kullanım öyküsü mevcuttu. Bakılan parametreler arasında arteryel sertliğin noninvaziv olarak ölçülebilen altın standart göstergesi olan NDH (PWV) 0. gün 8,5 ± 1,5 m/sn, 30. gün 8,2 ± 1,4 m/sn olarak bulundu (p:0.098). Ekokardiyografik olarak bakılan ve sol ventrikül diyastolik fonksiyonunun göstergesi olan E/A dalgası oranı 0. günde 0,91 ± 0,24; 30. günde 0,88 ± 0,21 olarak bulundu (p:0.099) . Çalışmaya alınan hasta sayısında bakılan arteryel sertlik ve sol ventrikül diyastolik fonksiyonu parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç: Oral bir ay magnezyum kullanımının çalışmaya alınan sayıda hastada NDH ve E/A oranları üzerinde anlamlı fark yaratmaya yetecek derecede etki yapmadığı söylenebilir. Ancak yine de farklara ilişkin p değerlerinin anlamlılık sınırından fazla uzak olmaması daha büyük çalışma gruplarında bu etkinin anlamlı bulunabileceği düşüncesini uyandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients with coronary artery risk factors increasing arterial stiffness causes higher central systolic pressure.This also causes an increase in the left ventricle afterload, then a decrease in the perfusion pressure of coronary arteries and in the reserve of coronary expansion, and finally some structural changes.Therefore, all these conditions produce predisposition leading to coronary artery disease and stroke. There is not any scientific trial in the medical literature searching the relationship between arterial stiffness and magnesium that has antihypertensive and calsium chanel bloker effects.The purpose of this study was searching the effects of the magnesium on the arterial stiffness in the patients who were diagnosed with essential hypertension and took magnesium replacement therapy. Besides it was planned to look for the effects of magnesium on the left ventricle diastolic function by using doppler echocardiography. Methods:The parameters of the arterial stiffness (PWV,SPTI,DPTI,SEVR) that could be measured through noninvasive methods were measured by using SphygmoCor (AtCor Medical Pty, Ltd., Sydney) tonometry devices. The parameters of left ventricle diastolic function (E and A waves, E' wave, E/A, E/E' ratio) were measured by doppler echocardiograpy. Results: We evaluated fifty-one subjects (twenty-five male and twenty-six female, age: 54.3 ±7.0 year) in this study. All the patients had been diagnosed with hypertension, %19 of them with diabetes, %19 with hyperlipidemia. Also %17 of the patients had the story of smoking.The gold standard parameter -could be measured noninvasively- of the arterial stiffness PWV was found as 8.5±1.5 m/sec on the day 0 and 8.2 ±1.4 m/sec on the day 30 (p:0.098).As an index of the left ventricle diastolic function E/A ratio that was measured by doppler echocardiography was found 0.91±0.24 on the day 0 and 0,88 ± 0,21on the day 30 (p:0.099) .A statistically significant difference was not determined on the parameters of the arterial stiffness and the left ventricle diastolic functions in the patients studied. Conclusion: In conclusion it can be said that for-a-month-long oral magnesium replacement therapy on such a limited number of patients did not make a significant difference on the PWV and E/A ratio.However the 'p' values were not so far from the range of 'significance' so that it made us think that the results could come back significant in a larger study group.