Deneysel sıçan modelinde arteriyel defekt onarımında kullanılan arter ve ven greftlerinde, neointimal hiperplazi gelişimine botulinum toksin A'nın etkisinin araştırılması
The investigation of the effect of botulinum toxin A over the development of neointimal hyperplasia at the arteries and venous grafts used for the reconstruction of arterial defects in an experimental rat model
- Tez No: 461635
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK EMEKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaçlar Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi klinik pratiğinde, özellikle rekonstrüktif mikrocerrahi alanında vasküler mikroanostomozlar sıklıkla uygulanmaktadır. Mikrovasküler cerrahi uygulamalarında, onarılacak damar uçları bazen direkt olarak anastomoz yapılarak onarılabilmekteyken bazen de onarım için vasküler greftlerin kullanımı gerekebilmektedir. Gerek damar uçlarının direkt anastomozuyla yapılan onarımlarda, gerekse vasküler greftler kullanılarak yapılan mikrovasküler onarımlarda, kan akımı erken dönemde anastomoz hatlarında trombüs oluşumu ve vasküler spazm, bundan sonra da tromboembolizm gibi nedenlerle oluşan mikrosirkülasyon bozuklukları nedeniyle engellenebilmektedir. Neointimal hiperplazi gelişimi sürecinde oluşan protrombotik tablo tromboembolizme zemin hazırlayabilir. Yine neointimal hiperplastik yanıt damar çapını kritik düzeylere kadar azaltabilir. Vasküler greftler kullanılarak yapılan onarımlar direkt yapılan anostomozlar ile karşılaştırıldığında daha yüksek neointimal hiperplazi gelişimi oranlarına sahiptir. Çalışmamızda arter ve ven grefti ile yapılan arteriyel defekt onarımlarında neointimal hiperplazi gelişimini azaltacak bir farmakolojik ajan olarak botulinum toksin A'nın etkinliğini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler Çalışmamızda toplamda 16 Sprague-Dawley türü sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar her grupta 4 sıçan olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Çalışmada kullanılacak denek sayısını azaltmak için kullanılan sıçanların, her iki taraf femoral arterleri üzerinde çalışılmıştır. Gruplar; Grup 1- arter grefti ile arteriyel defekt onarımı yapılacak grup, grup 2- ven grefti ile arteriyel defekt onarımı yapılacak grup, grup 3-arter grefti ile arter defekti onarımı sonrasında botulinum toksin uygulanacak grup, grup 4-ven grefti ile arteriyel defekt onarımı sonrasında botulinum toksin uygulanacak grup olarak belirlenmiştir. Her gruptaki sıçanların ilk operasyonlarının ardından sıçanlar 28. gün ikinci kez opere edilmiştir. İlk operasyonda ve ikinci operasyonda, femoral arter çapları ve uygulanan vasküler greft çapları ölçülmüş, damar açıklıkları değerlendirilmiş, ikinci operasyonları sonunda vasküler greft ile onarım yapılan femoral arter, anostomoz hatlarını da içine alacak şekilde histopatolojik örnek olarak alınmış ve sıçanlar sakrifiye edilmiştir. Alınan örnekler hematoksilen eozin ile boyanarak, histomorfolojik incelemeye yapılmıştır. Örneklerde intima ve media kalılıkları ölçülmüş, intima kalınlığının media kalınlığına oranı ve intima kalınlığının intima ve media kalınlıklarının toplamına oranı hesaplanmıştır. Elde olunan veriler bağımsız örneklemler T testi, eşleştirilmiş örneklemler T testi ve Mann-Whitney U testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bulgular Botulinum toksin A uygulanan gruplarda(Grup 3 ve 4), sıçanların 28. gün sonunda ölçülen femoral arter çapılarının, ilk operasyonda ölçülen çaplarına göre anlamlı olarak arttığı görülmüştür(p0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: Vascular microanastomoses are performed frequently in the clinical practice of Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery, especially in the field of reconstructive microsurgery. In the practice of microvascular surgery, the vessel ends may be coapted by anastomosing directly. However, in some cases, the utilization of vascular grafts may be required for reconstruction. Thrombus formation and vascular spasm may be seen at the anastomosis sites at the early stages both in direct anastomoses and in microvascular reconstructions with vascular grafts. After this period, blood flow may be compromised by microcirculatory disorders that are caused by various reasons such as thromboembolism. The prothrombotic state that is formed during the development of neointimal hyperplasia may give rise to thromboembolism. Also, the neointimal hyperplastic response can diminish the diameter of the vessel till critical levels. The reconstructions that are done with vascular grafts have higher rates of neointimal hyperplasia development in comparison with the direct anastomoses. In this study, our aim is to show the efficiency of a pharmacologic agent, botulinum toxin A, which may decrease the development of neointimal hyperplasia in arterial defect reconstructions with arterial and venous grafts. Materials and Methods A total of 16 Sprague - Dawley type rats were included in this study. The rats were classified in four groups with four rats in each group. Bilateral femoral arteries of the rats were utilized in order to decrease the number of subjects of the study. The groups were determined in such a manner: In Group 1, the arterial defects were reconstructed with arterial grafts. In Group 2, the arterial defects were reconstructed with venous grafts. In Group 3, the arterial defects were reconstructed with arterial grafts, and then, botulinum toxin was administered. In Group 4, the arterial defects were reconstructed with venous grafts and then, botulinum toxin was administered. All the rats of all groups had second operations that were done 28 days after the first operations. Femoral artery diameters, the diameters of the vascular grafts, and the vascular patencies were measured during both the first and the second operations. At the end of the second operations, the femoral arteries that were reconstructed with vascular grafts were biopsied as histopathological specimen which included the anastomosis sites. The rats were sacrificed at the end of the second operations. The specimen were stained with haematoxylin and eosin dye, and they were examined histomorphologically. The thicknesses of the intimal and medial layers were measured, and the ratio of the intimal thickness to the medial thickness and the ratio of the intimal thickness to the sum of the intimal and medial thicknesses were calculated. The obtained data were compared with independent samples T test, paired samples T test and Mann - Whitney U test. Results The diameters of the femoral arteries that were measured during the second operations were significantly higher than the diameters that were measured during the first operations in the groups that were treated with Botulinum toxin A (Group 3 and 4) (p0,05). Also, the diameters of the saphenous artery grafts were increased significantly in the group whose arterial defects were reconstructed with saphenous artery grafts, and which received Botulinum toxin A treatment (Group 3), in comparison with the saphenous artery graft group which did not receive Botulinum toxin A treatment (p0,05). The mean intimal thickness, the intima / media ratio and the intima / intima + media ratio were significantly lower in Group 4 than Group 2 (p0,05).