Design of a distributed static compensator for an isolated microgrig
İzole mikro şebeke için dağılmış statik kompansatör tasarımı
- Tez No: 461668
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. LOKMAN ERZEN, YRD. DOÇ. DR. ERAN ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Uluslararası Enerji Ajansına (IEA) göre,“Elektrik enerjisine erişim sürdürülebilir insani kalkınma için vazgeçilmez bir unsurdur.”Çevreye duyarlı, güvenilir, esnek ve yüksek kalitede güç talebinin artışı mikro şebeke kavramı ile sonuçlanmıştır. Mikro şebeke ada modunda veya şebekeye paralel bağlı olarak çalışabilir. Mikro şebeke bir arıza veya tasarımdan dolayı adalanırsa karalılık, güç kalitesi ve harmonik gibi bir dizi kontrol problemlerini ortaya çıkarır. Çok sayıda dağıtık yenilenebilir enerji kaynağının rüzgâr ve güneş enerjisi gibi aralıklı olarak şebekeye girip çıkmasından dolayı adalanan mikro şebekenin kontrolü daha da zorlaşır. Bu tez bir dağıtık statik kompansatör (D-Statcom) tasarımını amaçlamaktadır. Adalanan mikro şebekede oluşan gerilim çukurunu sisteme reaktif güç enjekte ederek azaltmak yoluyla güç kalitesini iyileştirmektir. Benzetim adalanmış bir mikro şebeke üzerinde yapılacaktır. Benzetimler MATLAB/Simulink ortamında gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
According to International Energy Agency (IEA),“Access to Electric Energy is an indispensable element of sustainable human development”.The growing demand for reliable, flexible and high quality power with a concern for environment has led to the concept of micro grid. Micro-grid can operate either in islanded mode or in parallel with the grid. When the micro grid is islanded either by fault or by design, it creates number of control challenges with respect to stability, power quality and harmonics. Control of Islanded micro grid is even more challenging due to the penetration of large number of intermittent Distributed Renewable Energy Sources (DRES) such as wind and solar. This thesis aims to design a DISTRIBUTION STATIC COMPENSATOR (D-Statcom). To improve the power quality through voltage sag mitigation of islanded micro grid by injecting reactive power. Simulation will be made on an islanded microgrid. The simulations are carried out in MATLAB/Simulink environment.