Coverage and energy efficiency optimization for randomly deployed multi-tier wireless multimedia sensor networks
Rasgele yerleşmiş çok katmanlı kablosuz multimedya algılayıcı ağlar için kapsam ve enerji verimliliği optimizasyonu
  1. Tez No: 461667
  2. Yazar: ALEX GUNAGWERA
  3. Danışmanlar: DR. TANER ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kablosuz Multimedya Sensör Ağları son zamanlarda bir araştırma konusu olarak oldukça popüler bir alan haline gelmiştir ve Bütünleyici Metal Oksit Yarı İletken gibi diğer ilgili alanlarda olan hızlı gelişmeler ve gömülü sistemlerde ki ilerleme durumu nedeniyle bu konu araştırmacıların oldukça ilgisini kazanmıştır. Bunun bir sonucu olarak bu alanda çeşitli uygulamalar ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında; gözetim, çevresel izleme, sağlık uygulamaları, askeri, vahşi ve deniz yaşamı gözlemlenmiştir. Ancak, Kablosuz Multimedya Sensör Ağları geleneksel Kablosuz Algılayıcı Ağlar'a göre daha şiddetli ve zorlu sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorunlar kapsama, kaynak kıtlığı, enerji verimliliği, hizmet kalitesi, kaynak optimizasyon aralığı olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada, yeni çok katmanlı bir çerçevede rastgele dağıtılan Kablosuz Multimedya Sensör Ağları için bir model önerilmektedir. Düşük maliyetli Pasif Kızılötesi Sensörleri (PIR sensörler) ve düşük çözünürlüklü düşük maliyetli kablosuz multimedya sensörleri rastgele ilgi bölgede konuşlandırılarak Diferansiyel Gelişim ( DE ) algoritması kapsama optimizasyonu için önerilmektedir. Önerilen DE algoritması ve Genetik Algoritması uygulanarak kapsama optimizasyonu maksimum kapsama asgari sensörleri kullanılarak elde edilir. Bunun sonucunda iki uygulama sonucu karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Sayısal sensörler ağ ömrü boyunca aktif tutulur kapsama optimizasyon süreci ile elde edilir ancak multimedya sensörler ağ ömrü boyunca uyku durumunda tutulur. Bir olay skaler sensör tarafından tespit edildiğinde, ilgili çoklu ortam algılayıcı sensörü, etkili kapsama alanı, olayı ( hedef noktası / sahne ) yakalamak için devreye girer. Ağ toplam enerji harcaması ve mevcut yaklaşımlar ile önerilen çerçevenin bir karşılaştırma analizi yapılmıştır. Simülasyon sonuçlarında gösterildiği gibi, önerilen model enerji tasarrufu açısından umut verici performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless Multimedia Sensor Networks (WMSNs) have recently become a rather popular field of research and have gained attention of quite a lot of researchers, owing to the rapid advancements in and the availability of cheap CMOS technology and progress in other related fields such as embedded systems. As a result diverse terraqueous applications of WMSNs have emerged. These include; surveillance, environmental monitoring, health applications, the military, wild and marine life observation to mention but a few. WMSNs, however, are faced with more severe and challenging problems than traditional Wireless Sensor Networks (WSNs). These challenges range from coverage, resource scarcity, energy efficiency, quality of service (QoS) to resource optimization. In this study, a novel multi-tier framework is proposed for randomly deployed WMSNs. Low cost directional Passive Infrared Sensors (PIR sensors) and low resolution low cost wireless multimedia sensors are randomly deployed across the region of interest, then a Differential Evolution (DE) algorithm is proposed for coverage optimization. The proposed DE algorithm and the Genetic Algorithm are run for coverage optimization so that maximum coverage is achieved using minimum sensors. Results obtained using the two approaches are then compared and analyzed. It's only the scalar sensors that are yielded by the coverage optimization process that are kept active throughout network lifetime while the multimedia sensors are kept in sleep state. When an event is detected by a scalar sensor, the corresponding multimedia sensor (or sensors if need be), in whose effective coverage field of view (FOV) the target falls, is then activated to capture the event (target point/scene). The analysis of the network total energy expenditure and a comparison of the proposed framework to current approaches and frameworks is made. As demonstrated in the simulation results, the proposed model shows promising performance in terms of energy conservation.