Eş zamanlı topla dağıt araç rotalama problemi için yeni bir çözüm önerisi
A new solution approach for vehicle routing problem with simultaneous pick-up and delivery
- Tez No: 461724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN REŞİT YAZĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Eş zamanlı topla dağıt araç rotalama problemi; müşterilerin dağıtım ve toplama taleplerinin eş zamanlı olarak karşılandığı bir araç rotalama problemidir. Bu tez kapsamında bir ana depo üzerinden 76 müşteriye hizmet sağlayacak bir firmanın araç rotalama problemi ele alınmıştır. Minimum sayıda araç kullanımı ile gidilen mesafeyi en küçükleyecek araç rotalarının oluşturulması hedeflenmiştir. Problem çözümü için literatürde yer alan karışık tamsayılı matematiksel model kullanılmıştır ve sezgisel bir algoritma geliştirilmiştir. Farklı büyüklükteki veri setleri dikkate alınarak önerilen yöntemin etkinliği gösterilmiş ve regresyon analizi kullanılarak araç sayıları ve mesafeler arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pick up and delivery vehicle routing problem is that customers' demand are met using a vehicle with simultaneously pickup and delivery policies on each route. In this study, a vehicle routing problem consists of single depot and 76 customers is solved. The main objective is to create vehicle routes which minimize the distance travelled using the minimum number of vehicles. A Mixed Integer Linear Programming (MILP) from literature and a new heuristic algorithm are proposed to solve the problem. Effectives of new proposed algorithm is illustrated using different data set and a relationship among distances and number of vehicle is examined searched using a regression analysis.