Bulanık bilişsel haritalama yöntemiyle kurumsallaşma düzeyinin analizi
Analysing the degree of institutionalization using fuzzy cognitive maps
  1. Tez No: 461725
  2. Yazar: ENES FURKAN ERKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kurumsallaşma, yöneticilere veya çalışanlarına bağlı olmaksızın, bir şirket veya organizasyonun tüm süreçlerini sistematik ve şeffaf bir şekilde yürütmesi anlamına gelmektedir. Bu durum, kurumun misyonunu, vizyonunu, temel değerlerini, politikalarını ve stratejik amaçlarını, çalışanlar için temel değerleri ve stratejik hedefleri, kurumun yapısına ve kültürüne entegre etmeyi amaçlayan eylem planlarına dönüştüren ticari faaliyetlerle başarılabilir. Organizasyonlar, kurumsallaşma sürecini başarıyla yönetemediklerinde, genellikle uzun vadeli bir yaşam döngüsü sürdüremezler. Sonuç olarak, kurumsallaşma seviyesinin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi için faydalı araçlar bulmak, kurumların üzerinde durması gereken bir konudur. Literatürde kurumsallaşmayla ilgili pek çok çalışma olmasına rağmen, birçoğu kurumsallaşma eğilimini ileriye dönük olarak incelememektedir. Bu bağlamda, organizasyonun kurumsallaşma eğilimi, uygun ölçütler kullanarak incelenmesi için araştırmada odak noktasıdır. Bu çalışmada, öncelikle organizasyonların kurumsallaşma eğilimini etkileyen konseptlerinin belirlendiği yeni bir yaklaşım önerilmiştir. Ardından, konseptler arasındaki etkileşimlerin ağırlıkları, uzman görüşleri alınarak hesaplanmıştır. Son olarak, kurumsallaşma konusundaki en etkili konseptler Bulanık Bilişsel Haritalar (BBH) prosedürleri kullanılarak ortaya çıkarılmıştır. Bu yaklaşım aynı zamanda hangi konsept(ler)'in kurumsallaşmanın gelişimi açısından önceliklendirileceğini belirlemek için bir bakış açısı da sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Institutionalization implies conducting the whole processes of a company or organization systematically, notwithstanding the managers or employees of the institutions. This consequence could be achieved by business operations which convert the institution's mission, vision, core values, policies, and strategic aims into action plans for its people as the aim of integrating core values and strategic objectives with the institution's structure and culture. When an institutions could not manage the institutionalization process successfully, generally a long-term life cycle may not be sustained. Thus, to find useful means of evaluating and developing the institutionalization level is a big challenge that organizations must contend with. Though there are many papers about the institutionalization in the literature, many of them do not present the institutionalization tendency on a going-forward basis. In this context, institutionalization tendency of an organization is a focus of investigation to examine organization using suitable criteria. In this paper, a novel approach is proposed in which the concepts affecting institutionalization tendency of organizations are determined first. Then, the weights of the interactions among the concepts are calculated by obtaining expert opinions. Finally, the most affecting concept on the institutionalization is revealed using Fuzzy Cognitive Maps (FCMs) procedures. The approach also provides an insight to determine which concept(s) to be prioritized in terms of institutionalization development.