CaO-Al2O3-SiO2 (CAS) esaslı termal sprey kaplama tozu üretimi ve üretilen kaplamaların karakterizasyonu
Production of CaO-Al2O3-SiO2 (CAS) based thermal spray coating powder and characterization of produced coatings
  1. Tez No: 461740
  2. Yazar: BAHADIR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL TOPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Mevcut çalışmada, doğal hammaddelerden ve atık malzemelerden CaO-Al2O3-SiO2 (CAS) esaslı termal sprey kaplama tozu üretilmesi ve elde edilen CAS esaslı kaplamaların mekanik ve yapısal özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda yumurta kabuğu, mermer tozu, zeolit, pomza ve saf alümina tozu ağ.% 57,5 SiO2, 27,5 CaO, 15 Al2O3 CAS stokiometrik bileşimini sağlamak için kullanılmıştır. Hassas olarak tartımları yapılan karışımlar 250 devir/dk hızda 6 saat sulu ortamda homojenizasyona tabi tutulmuş ve ardından 24 saat süreyle etüvde kurutulmuştur. Etüvden alınan CAS karışımları alümina potalar içerisinde 1450oC'de 2,5 saat süreyle ergitilmiş ve sonrasında grafit kalıba dökülerek şekillendirilmiştir. Kırma-öğütme-eleme işlemleri sonrasında elde edilen 45-125 μm boyutlarındaki CAS esaslı kaplama tozları AISI 304 çelikler üzerine plazma sprey tekniği ile kaplanmıştır. CAS esaslı kaplamaların karakterizasyonunda porozite miktarının istenen seviyenin üzerinde tespit edilmesi ve kaplama parametrelerinin kaplama sisteminden kaynaklanan problemler nedeni ile optimize edilememesi üzerine; tez çalışması, üretilen CAS tozlarının tek eksenli hidrolik pres yardımı ile şekillendirilip sinter CAS cam-seramiklerin üretimi ve karakterizasyonu şeklinde yönlenmiştir. Bu amaçla elek altı CAS cam tozların (< 45μm) preslenmesiyle üretilen peletler DTA analizlerinden faydalanılarak 1000-1270oC sıcaklık aralığında 1, 3 ve 5 saat süreyle sinterlenerek CAS kodlu cam-seramikler üretilmiştir. Gerçekleştirilen XRD analizlerinde üretilen CAS kodlu cam-seramiklerin anortit, wollastonit ve pseudowollastonit fazlarından oluştuğu belirlenmiştir. Kinetik çalışmalarda CAS kodlu camlar için kristallenme ve viskoz akış aktivasyon enerjilerinin sırasıyla 300,401 - 346,03 kJ.mol-1 ve 395,69 - 436,41 kJ.mol-1 aralıklarında değiştiği hesaplanmıştır. CAS kodlu cam-seramikler için ölçülen sertlik değerleri ise sinterleme sıcaklığı ve süresine bağlı olarak 872-1105 HV0.05 değerleri arasında değişim göstermektedir. Aşınma deneylerinde spesifik aşınma hızının 10-7 mm3/Nm mertebelerinde gerçekleştiği ve CAS esaslı cam-seramikler için temel aşınma mekanizmasının abrasif aşınma olduğu ve ayrıca bazı bölgesel delaminasyon aşınmalarının da yapıda mevcut olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce CaO-Al2O3-SiO2 (CAS) based thermal spray coating powder from natural raw materials and waste materials and to investigate mechanical and structural properties of the produced CAS-based coatings. For this purpose, eggshell, marble dust, zeolite, pumice and pure alumina were used to prepare stoichiometric CAS compositions that contain %57,5 SiO2, %27,5 CaO, and %15 Al2O3 by weight. The precisely weighed mixtures were mixed by wet ball milling at 250 rpm for 6 h and then dried at 100oC for 24 h. After drying process the powder mixtures was put into alumina crucibles and melted at 1450oC for 2,5 hours and then poured into a graphite mould. CAS-based coating powders with size of 45-125 μm obtained after crush grinding sieving processes, coated on AISI 304 steel by plasma spray technique. Because of the fact that the porosity is high in CAS-based coatings and the coating parameters can not be optimized due to coating system problems, this study has been changed to the production and characterization of sinter glass-ceramics by shaping the CAS powders (