Bulanık TOPSİS ve bulanık VİKOR yöntemi kullanılarak rüzgar enerjisi santral yer seçimi
Wind energy power plant selection using fuzzy TOPSIS and fuzzy VICOR method
- Tez No: 461785
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ülkemizde rüzgar enerjisi potansiyeli oldukça yüksektir. Ancak rüzgâr enerjisi konusu ülkemiz gündemine 2000'li yıllarda girebilmiştir. Buna karşın önemi giderek artmış, 2007 yılından sonra yatırımlara hız verilmiştir. Rüzgar enerjisinde geç kalınmış olsa da, açığı kapatmak için yatırımlar hızla devam etmektedir. Rüzgar enerjisi yatırımlarında en önemli konulardan biri santral yeri seçimidir. Seçilen yerin rüzgar potansiyeli, sosyal etkiler, teknik, ulaşım, maliyet gibi bir çok kriter bu seçimin sonucunu etkilemektedir. Bu çalışmada rüzgar enerjisi santrali yer seçimi çok kriterli karar verme problemine bulanık TOPSİS ve bulanık VİKOR yöntemleri kullanılarak çözüm önerisi sunulmuştur. Anket yardımıyla uzmanlardan bilgi alınmış, çıkan sonuçlar doğrultusunda sayısal analizler yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wind energy potential in our country is quite high. However, wind energy has entered the agenda of our country in the year 2000. On the contrary, the prominence has increased steadily, and investments have been accelerated since 2007. Although wind energy is late, investments are continuing to close the gap. One of the most important issues in wind energy investments is the location of the power plant. Many criteria such as wind potential, social influences, technique, transportation, cost affect the result of this selection. In this study, a solution proposal is presented by using fuzzy TOPSİS and fuzzy VİKOR methods for multi-criteria decision making of wind energy plant site selection. Expert information was obtained with the help of questionnaire, numerical analyzes were made in the direction of the results and the results were compared.