Tatlı su amfipodu Gammarus pulex (L., 1758)'te kadmiyum toksisitesi üzerine sıcaklığın etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of temperature changing on cadmium toxicity in freshwater amphipod Gammarus pulex (L., 1758)
  1. Tez No: 461804
  2. Yazar: OSMAN SERDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ AYDIN, PROF. DR. METİN ÇALTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Su Ürünleri, Biochemistry, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, kadmiyum (Cd)'un Gammarus pulex'te sıcaklığa bağlı olarak oluşturduğu oksidatif stres incelenmiştir. G. pulex'e 10, 14 ve 18 °C'de 96 saat süreyle farklı Cd konsantrasyonları uygulanarak LC50 değerleri belirlenmiştir. Probit analizi sonucunda LC50 değeri; 10 °C sıcaklık için 51,79 ± 1,2 µgL-1, 14 °C sıcaklık için 47,67 ± 0,6 µgL-1 ve 18 °C sıcaklık için 33.93 ± 0.6 µgL-1 olarak belirlenmiştir. LC50 değerlerinin sıcaklık artışına bağlı olarak azaldığı görülmüştür. G. pulex'e 10, 14 ve 18°C su sıcaklığında 0,00 µgL-1Cd (kontrol), 1,25 µgL-1, 2,50 µgL-1 ve 5,00 µgL-1 konsantrasyonlarında Cd uygulanmış ve Oksidat,f stresin bir göstergesi olarak malondialdehit (MDA) düzeyi ile katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GPx) enzim aktivitelerindeki değişim ler belirlenmiştir. MDA düzeyinin sıcaklık ve Cd konsantrasyon artışına bağlı olarak arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the oxidative stress effects of cadmium (Cd) toxicity depend on water temperature was investigated on Gammarus pulex. The lethal concentration (LC50) values for G. pulex which were exposed to various Cd concentrations for 96 hours were determined at different temperatures as 10, 14 and 18 ºC. LC50 values from probit analysis was found to be; 51.79 ± 1.2 µgL-1 for 10 ºC, 47.67 ± 0.6 µgL-1 for 14 ºC and 33.93 ± 0.6 µgL-1 for 18 ºC. LC50 values were decreasing with increasing the temperature. The temperatures of 10, 14 and 18°C and the concentrations of 0,00 µgL-1Cd (control), 1,25 µgL-1, 2,50 µgL-1 and 5,00 µgL-1 Cd were applied To G. Pulex and oxidant level malondialdehyde (MDA) with catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GPx) enzyme activities were investigated. The level of (MDA) was increasing with increasing of temperature and Cd concentration.