Ozon uygulamasının bakteriyel balık patojeni Yersinia ruckeri üzerine etkinliğinin incelenmesi
Examination of effectiveness on Yersinia ruckeri that is bacterial fish pathogen of ozone application
- Tez No: 461803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİME KÜÇÜKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Microbiology, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada, Yersinia ruckeri'nin ozon gazına duyarlığı araştırıldı. Y. ruckeri (ATCC 29473) triptik soy agar (TSA) besiyerinde inoküle edilerek 22 oC'de 24-48 saat inkübe edildi. İnkübasyon süresi sonunda elde edilen saf kültürden 100µl'lik fizyolojik tuzlu su (FTS - % 0,9 NaCl - Sigma) içeren tüplerde 0.5 Mcfarland bulanıklığına karşılık gelen (UV spektrofotometre ile OD600nm=0.132 absorbans) 1.5x108 cfu/ml konsantrasyonunda bakteri süspansiyonu hazırlandı. Bu konsantrasyondan 1:10 oranında seri dilüsyonlar yapıldı. 1.5x104 cfu/ml dilüsyonunda bakteri konsantrasyonu, farklı sürelerde (5 dk, 10 dk, 15 dk ve 30 dk) ozona gazına maruz bırakıldı. Bakterinin ozon gazına duyarlılığı 12 ve 40 γ/ml konsantrasyonlarına sahip jeneratör yardımıyla belirlendi. Elde edilen verilere göre, Y. ruckeri'nin 12 γ/ml ozon uygulanımı ile 5 ve 10 dk içerisinde en etkin bakterisidal etkinin sağlandığı belirlendi. Ancak ilerleyen zamanlarda ozonun etkinliğini kaybettiği gözlendi. Bununla birlikte 40 γ/ml ozon uygulanımında bakterisidal etkinin zamana bağlı olarak arttığı ve 15 ile 30 dakikalarda bakterilerin tümünün öldüğü tespit edildi. Bu deneme sonunda Y. ruckeri'nin ozon gazına duyarlı olduğu gösterdiği bakterisidal etki ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the susceptibility of Yersinia ruckeri to ozone gas was investigated. Y. ruckeri (ATCC 29473) inoculated on tryptic strain agar (TSA) medium and was incubated for 24-48 hours at 22 ° C. At the end of the incubation period, the concentration of 1.5x108 cfu / ml bacterial suspension according to 0.5 Mcfarland's (OD600nm = 0.132 absorbance by UV spectrophotometer) of the pure culture obtained were prepared in tubes containing 100 μl of physiological saline (FTS - 0,9% NaCl - Sigma). The following to serial dilutions (1:10 rate), the bacterial concentration (1.5x104 cfu/ml) was exposed to ozone gas at different times (5, 10, 15 and 30 min). The susceptibility of Y. ruckeri to ozone gas was determined by helping generator at 12 and 40 γ/ml concentrations. Obtained the data indicated that the most effective bactericidal effect was determined in 5 and 10 min by 12 γ / ml ozone application of Y. ruckeri. However, in the following time, it was observed that ozone lost its activity. At the same time, bactericidal activity increased depending on time in the ozone application of 40 γ/ml and all bacteria dead within 15 and 30 minutes. At the end of this trial, it was determined by the bactericidal effect that Y. ruckeri was sensitive to ozone gas.