The geological, mineralogical and geochemical properties of the magnetite-rich Cyprus type Cu-Fe-Au VMS system in Ortaklar, Gaziantep
Ortaklar (Gaziantep) manyetit-zengin Kıbrıs tipi Cu-Fe-Au VMS yatağını jeolojik, mineralojik ve jeokimyasal özellikleri
  1. Tez No: 461825
  2. Yazar: HUSEINI ZAKARIA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TÜYSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Ortaklar Cu-Fe-Au Yatağı, Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde, Türkiye'nin güneydoğusunda bulunan Koçali kompleksi içinde Bölgesi N-MORB tipi bazaltlar da dahil olmak üzere volkanik-sedimenter birimler knappes ve bindirmeler ile karakterize edilen Üst Triyas-Alt Kretase ofiyolit içerisinde yer alan manyetit-zengin bir VMS yataktır. % 45 Fe, % 3 Cu ve 0.5ppm Au içeren 2,5 milyon ton cevherin tahmini rezervi ile, çeşitli uzunluklarda tektonik olarak ayrılmış ayrı cevher merceklerinden oluşur. Bu yatağı, klorit, karbonat ve kuvarsın gang fazları olarak azalan cevher mineralleri olarak pirit, manyetit, kalkopirit ve sfaleritten oluşmaktadır. Hidrotermal alterasyon, çalışma alanının geniş bir bölümünü etkilemiş ve orta bölümde, Mg zengini kloritler (chlinochlore) ile karakterize edilen iç propilitit zon ile karakterize edilmiştir ve hesaplanan klorit jeotermometri 225-250 °C aralığında sıcaklık veriyor. Bu alterasyon derecelendirmesinin altında küçük silisleşme olup, arjilik alterasyon zonuna sınıflandırıyor. Geç evre karbonat alterasyonu bütün volkano-sedimenter tabakaları çaprazlamaktadır. Piritler ve kalkopiritlerden elde edilen δ34S değerleri, + 2.5 ‰ - 4.6 ‰ arasında değişir ve hesaplanan ortalama sıcaklık aralığı 205 ila 3670C olan sülfür için magmatik bir kaynak gösterir. Kuvars ve manyetit için δ18O değerleri, 8.9 ila 28.9 ‰ ve -5.0 ila 8.3 ‰ arasındadır, hesaplanan sıcaklık 250-4270C arasındadır. Bu minerallerle dengede olan akışkanlar için hesaplanmış δ18O değerleri, 3.39 ile 23.32 ‰ arasında geniş bir aralığa sahiptir. Bu δ18O ve δ2H bileşimleri, altta yatan kayaçlarla etkileşim yoluyla değiştirilen magmatik bir sıvı kaynağıyla büyük olasılıkla ilişkilidir. Jeotermometrik veriler, mineral parajenez çalışmaları ve saha gözlemleri ile birlikte iki aşamalı cevher çökelti olduğunu göstermektedir. Yüksek sıcaklığa sahip manyetit bakımından zengin bir ilk aşamada ve ardından sülfit bakımından zengin ikinci aşamada ve sonra bir azalan aşamada oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Located in the Şahinbey district of Gaziantep in the southeastern part of Turkey within the Koçali complex, the Ortaklar Fe-Cu-Au Deposit is a magnetite-rich VMS deposit lying within volcano-sedimentary units including N-MORB type basalts of Upper Triassic - Lower Cretaceous ophiolite characterized by nappes and thrusts. With an estimated reserve of 2.5 million tonnes of ore comprising 45% Fe, 3% Cu, and 0.5 ppm Au, the deposit is composed of tectonically separated discrete Ore lenses of various lengths. This deposit consists of pyrite, magnetite, chalcopyrite and sphalerite as ore minerals in decreasing abundance with chlorites, carbonates and quartz as gangue phases. Hydrothermal alteration has affected a wide portion of the study area and is characterized by an inner propylitic zone at the central section characterised by Mg-rich chlorites (chlinochlore) and the calculated chlorite geothermometry produced temperatures in the range of 225 to 2550C. It is underlain by minor silicification grading into argillic alteration zone. Late-stage carbonate alteration crosscuts all the volcano-sedimentary strata. δ34S values obtained from pyrites and chalcopyrites range from +2.5‰ to 4.6‰ indicating a magmatic source for the sulphur with a calculated temperature range of 202 to 3640C. The δ18O values for the quartz and magnetite spans from 8.9 to 28.9‰ and from -5.0 to 8.3‰, respectively with a calculated temperature range of 250–4270C. Calculated δ18O values for the fluids in equilibrium with these minerals have a broad range between 3.39 and 23.32‰. δ2H isotopic composition of the waters extracted from the fluid inclusions in quartz associated with the mineralization vary from -52 to -73‰. Such δ18O and δ2H compositions are highly likely related to a magmatic fluid source modified by interaction with underlying rocks. The geothermometric data together with mineral paragenetic studies and field observations indicate that ore deposition occurred in two stages. A high temperature magnetite-rich first stage and a sulphide-rich second stage followed by a waning stage.