Tohumluk (Giresun-Espiye) yöresi sarıçam kuşağında yetişme ortamı birimlerinin belirlenmesi
Determination of site units in scots pine zone in Tohumluk (Giresun-Espiye) region
  1. Tez No: 461877
  2. Yazar: ESENGÜL KENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma da Giresun Orman Bölge Müdürlüğü, Espiye Orman İşletme Müdürlüğü, Tohumluk Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yer alan Sarıçam ormanlarının yetişme ortamı birimlerinin ayrılması ve haritalanması için esas alınacak ölçütlerin neler olduğu araştırılmıştır. Araştırma alanının genel iklim özellikleri; nemli, düşük sıcaklıkta, su noksanı yaz mevsiminde ve orta derecede olan okyanus (deniz) iklime yakın bir iklim tipinin etkisindedir. Araştırma alanında, sistematik örnekleme yöntemine göre araziye aktarılan 97 adet örnek alan da konum, toprak ve iklim özellikleri belirlenmiştir. Arazide ve laboratuvarda belirlenen özelliklere göre; yeryüzü şekli, yükselti, bakı, eğim gibi yerel mevki özellikleri ile fizyolojik toprak derinliği, toprak taşlılığı, toprak türü ve toprakların faydalanılabilir su kapasitesi (FSK) gibi toprak özelliklerine göre örnek alanlar sınıflandırılarak orman yetişme ortamı (OYO) birimleri belirlenmiştir. Araştırma alanında büyüme döneminde su noksanı olduğu için OYO birimleri su ve hava ekonomisine göre sınıflandırılmıştır. Sonuç olarak; araştırma alanında, 21 tane ekolojik toprak serisi (ETS) ile 69 tane OYO biriminin ayırımı yapılmış ve bunlar su ve hava ekonomisine göre yapılan sınıflandırmada; tazece, taze, nemli ve çok nemli olmak üzere 4 tane OYO biriminde toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to determine what criteria should be taken as basis for the separation and mapping of the site units of scots pine forests within the boundaries of the Tohumluk forest sub-district directorate, Espiye forestry operation directorate, Giresun regional directorate of forestry. General climate characteristics of the research area are under the influence of a climate type close to the ocean (sea) climate. According to selective sampling method, location, soil and climate characteristics were determined in 97 sample plot in the research area. Sample areas were classified and site units were determined, according to characteristics determined in the field and laboratory; local site features such as land form, altitude, aspect, slope, and soil characteristics such as physiological soil depth, soil stone content, soil type and beneficial water capacity. Site units were classified according to the water and air economy because of water deficit during the growth period in the research area. As a result of the present study, separating of 21 ecological soil series and 69 site units in the research area were made. And these were classified in 4 site units as very fresh, fresh, moist and very moist according to the water and air economy.