Çember koruyan dönüşümlerin karakterizasyonu üzerine
On the characterization of circle-preserving maps
- Tez No: 461878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmada altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan temel kavramlar hatırlatılmıştır. Üçüncü bölümde, Möbius dönüşümlerin özelliklerinin incelenmiştir. Dördüncü bölümde, non-dejenere dönüşümler ve dejenere çember koruyan dönüşümler ele alınmıştır. Beşinci bölümde, küre koruyan dönüşümlerin özellikleri incelenmiştir. Altıncı bölümde ise küre koruyan dönüşümlerin karakterizasyonu ve dejenere küre koruyan dönüşümler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction section. In the second chapter, some required preparatory notions recalled. In the third chapter, Möbius tranformations properties were studied. In the fourth chapter, non-degenerate maps and degenerate circle preserving maps were studied. İn the fifth chapter, praperties of sphere-preserving maps are considered. In the final chapter, characterizations of sphere-preserving maps and degenerate sphere-preserving maps were examined.