Elektrikli araçlar için telemetri sistemi tasarımı
Telemetry system designe for electric vehicles
- Tez No: 461880
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİD MAHMUT ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Telemetri sistemleri, bir sürecin veya sistemin uzaktan kablolu veya kablosuz olarak izlenmesi ya da kontrol edilmesinde kullanılır. Bu çalışmada elektrikli araçlar için RF tabanlı telemetri sistemi oluşturulmuş ve veri kaybını önlemeye yönelik bir kontrol algoritması tasarlanmıştır. Tasarlanan algoritmada, RF haberleşmenin kısmen veya tamamen bloke olması durumunda, gönderilemeyen veri paketlerini kalıcı hafızaya kaydederek, farklı bir taşıma frekansına otomatik geçiş yapabilen bir frekans tarama süreci yer almaktadır. Söz konusu algoritma, RF modemler üzerinden haberleşen mikro denetleyici tabanlı bir test platformu üzerinde test edilmiştir. Gerçekleştirilen deneylerden elde edilen sonuçlar haberleşmenin bloke olduğu durumlarda tasarlanan algoritmanın gönderilemeyen veri paketlerini kalıcı hafızaya kaydettiğini, taşıma frekansını kaydırmak suretiyle haberleşmenin tekrar sağlanmasının ardından gönderilemeyen verilerin yer istasyonuna gönderildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Telemetry systems are used to remotely control and/or monitor a system as wired or wireless. In this study, a control algorithm is designed to prevent data loss for RF based telemetry system. In the designed algorithm, in case of RF transmision a partial or complete blockage, there is an automatic frequency shifting process that can switch to a different carrier frequency. A micro-controller-based test platform designed to test the purposed algorithm is carried out and RF modems are used in the test platform. The results obtained from the tests show that the data which could not sent in blockage of RF transmision saved in eeprom memory and the data can be re sent to center telemetry unit after the removed blockage.