Uydu görüntüleri ile kıyı çizgisi değişimi ve risk analizi: Konyaaltı örneği
Coastline change and risk analysis based on satellite image in Konyaalti
- Tez No: 461881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kıyılar ilk çağlardan bugüne insanlar tarafından konut, ulaşım, ticaret ve turizm nedeniyle çok sık tercih edilmektedir. Ülkemizde her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği, Antalya ili, Konyaaltı ilçesinin dünyaca ünlü plajlarında kıyı çizgisinde yaşanılan erozyon tehlikesinin dikkate alınmaması telafisi olmayan sonuçlar doğuracaktır. Kıyı alanlardaki değişimin belirlenmesi geleceği yönelik daha uygun planlar ve kararlar alınmasına imkan tanımaktadır. Son zamanlarda, uydu görüntüleri veya insansız hava araçları kullanarak elde edilen koordinatlı görüntüler yardımıyla, kıyı çizgisinde ve kıyı kullanımındaki zamansal değişimin izlenmesi yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasın da, farklı tarihlere ait uydu görüntülerinden tez konusu sahada yer alan kıyı çizgisindeki değişimin belirlenmesi amaçlanmıştır. 1975 yılından 2016 yılına kadar 41 yıllık kıyı değişimi izlenmiş ve erozyonun sebepleri belirlenerek risk analizi yapılmıştır. Yapılan risk analizinin sonuçları ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The coasts are very often preferred by people from the early ages due to housing, transportation, trade and tourism. The fact that the erosion hazard experienced on the coastline of the world famous beaches of Antalya Konyaaltı district, which is visited by millions of tourists every year in our country, will result in no compensation. The identification of changes in coastal areas allows for more appropriate plans and decisions for the future. Recently, monitoring of temporal changes in shoreline and coastal use has been widely used with the help of coordinate images obtained using satellite images or unmanned aerial vehicles. In this thesis study, it is aimed to determine the change in the shoreline in satellite view thesis subject of different histories. From 1975 to 2016, a 41-year coastal change was observed and reasons for erosion were determined and risk analysis was carried out.