Spectral graph based approach for analysis of 3D LIDAR point clouds
3 boyutlu LIDAR nokta bulutlarının analizinde spektral çizge temelli yaklaşım
  1. Tez No: 461926
  2. Yazar: EDA BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN ALATAN, YRD. DOÇ. DR. ELİF VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Havadan lazer tarama, dünya yüzeyinin oldukça yoğun ve yüksek kesinliğe sahip fakat organize olmayan nokta bulutu betimlemesini sağlayan, tanınan bir uzaktan algılama teknolojisidir. Fakat, bu tip bir 3 boyutlu (3B) nokta bulutunun işlenmesi düzensiz yapısı ve 3B geometrisi bakımından zorlayıcıdır. Bu tezde, organize olmayan 3B nokta bulutu verisinin analizi için iki yeni yaklaşım önerilmektedir, özellikle hava araçları üzerindeki LIDAR cihazlarından alınmış veriler üzerine odaklanılmaktadır. Bu yöntemler son yıllarda ilgi kazanan spektral çizge temelli ve çizge sinyal işleme tekniklerine dayanmaktadır. Öncelikle LIDAR nokta bulutu alanındaki problemlere hitap eden güncel teknikler incelenmiştir. Daha sonra, spektral çizge temelli yöntemler tarafından sunulan teori, çözümlerini incelemek için gözden geçirilmiştir. Ağırlıklandırılmış çizgeler, LIDAR nokta bulutları gibi, yüksek boyutlu geometri üzerine oturan, düzensiz, ayrık verilerin ifadesi için çok uygun olduğundan, aynı sinyal işlemede klasik Fourier analiz kullanılarak yapıldığı gibi, spektral çizge yöntemleri ile de veri ifadesinin spektral analizini gerçekleştirmek mümkündür. Tekrar gözden geçirilmiş spektral çizge literatürünün ışığında, 3B nokta bulutunun çizge ifadesi üzerinde kümeleme ve kenar tespiti problemleri incelenebilir. Çizge temelli ifade, sinyali özgün yapısı ile tanımlı olduğu uzay üzerinde analiz etme imkanı sağladığı için, verinin niteikli bir şekilde kavranmasını sağlamaktadır. Simülasyonlar üzerinden spektral çizge temelli çözümlerin, organize olmayan 3B nokta bulutlarının analizinde kayda değer bir avantaj sağladığı gösterilmiş ve deneyler ile bu yeni yaklaşımın potansiyeli ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Airborne Laser Scanning is a well-known remote sensing technology, which provides quite dense and highly accurate, yet unorganized, point cloud descriptions of the earth surface. However, processing of such a 3D point cloud is quite challenging due to its irregular structure and 3D geometry. In this thesis, two novel approaches for the analysis of unorganized 3D point cloud data are proposed, specifically the ones that are generated by the airborne mounted LIDAR sensor. These methods rely on the spectral graph based and graph signal processing techniques which gain attention in the recent years. The state-of-the-art techniques addressing the problems of LIDAR point clouds are first examined. Next, the theory presented by the spectral graph based methods is reviewed to analyze their solutions. Since irregular discrete data lying on a high dimensional geometry, such as LIDAR point clouds, can be conveniently represented by weighted graphs, spectral graph methods based on such weighted graphs enable spectral analysis of the data representation, as in classical Fourier analysis for signal processing. In the light of the revisited spectral graph literature, one can examine techniques for clustering as well as edge detection problems by using graph representation of the unorganized 3D point clouds. The graph based representation introduces the opportunity of analysis of the signal over its original input space; therefore, it provides qualified comprehension of the data. Based on simulations, it is shown that the graph spectral solutions can acquire remarkable advance in the analysis of unorganized 3D point clouds and the experimental results indicate the potentials of this new approach.