Optimal phasor measurement unit (PMU) placement for the power systems with existing SCADA measurements
SCADA ölçümleri bulunduran güç sistemleri için optımum fazör ölçüm ünitesi yerleştirme
  1. Tez No: 461962
  2. Yazar: BULUT ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Elektrik enerjinin üretiminde , iletiminde ve dağıtımında verimliliği, sürekliliği ve güvenilirliği korumak son derece önemlidir. Bu yüzden, sistemi gerçek zamanlı izlemek bir zorunluluktur. Durum kestirimi güç sistemlerinin gerçek zamanlı izlenmesinde çok önemli bir role sahiptir. Durum kestirimi yapabilmek için incelenen güç sistemi gözlemlenebilir olmalı ve böylelikle durum kestiriminin tek bir çözümü olmalıdır. Geleneksel olarak durum kestirimciler SCADA ölçümlerini kullanmaktadır. Buna ragmen, sistemdeki Fazör Ölçüm Üniteleri (FÖÜ) sayısı artmakta ve bu durum fazör ölçümlerinin de durum kestiriminde kullanılmasını yaygınlaştırmaktadır. Literatürde güç sistemlerinde gözlemlenebilirlik için birçok Fazör Ölçüm Ünitesi (FÖÜ) yerleştirme metodu bulunmaktadır. . Bu metotların çoğu ölçüm konfigürasyonunu ( ölçüm sayısı ve ölçüm cihazlarının yeri) en düşük maliyete göre yaptıklarından elde edilen sonuçlardaki ölçümler kritik ölçüm olmaktadır. Kritik ölçümlere dayalı hatalar tespit edilemediğinden, kritik ölçümlere dayalı ölçüm tasarımı yetersiz bir tasarım olarak düşünülmektedir. Bu duruma ek olarak sistemde halihazırda bulunan SCADA ölçümleri optimum FÖÜ yerleştirme probleminde dikkate alınmamaktadır. Birçok elektrik sistemi operatörü geçmişte SCADA sistemlerine önemli yatırımlar yaptığından, sistemde bulunan SCADA ölçümlerini ihmal etmek bilgece bir yaklaşım değildir. Bu tezde sistemde halihazırda var olan SCADA ölçümlerini de dikkate alarak gürbüz bir durum kestirimci için Fazör Ölçüm Ünitesi (FÖÜ) yerleştirme algoritması geliştirilmesi hedeflenmektedir. Geliştirilecek FÖÜ yerleştirme metodu, bilgisayar ortamında modeli bilinen bir sisteme optimum sayıda FÖÜ yerleştirecek ve doğru sonuç verecek bir durum kestirimci için gerekli ölçüm artıklığı elde edilecektir. Önerilecek metot, sistemde bulunan SCADA ölçümlerini operatör tarafından sağlanan üretim ve tüketim bilgilerini de hesaba katarak kullanacaktır. Böylelikle, elde edilen ölçüm tasarımının maliyeti en düşüğe indirgenecektir. Önerilecek yöntem ayrıca değişik akım kanal sayısına sahip Fazör Ölçüm Ünitelerinin sisteme yerleştirilmesi açısından da yetkin bir yöntem olacaktır.
Özet (Çeviri)
It is extremely important to maintain efficiency, sustainability and reliability of the generation, transmission and distribution of the electrical energy; hence it is mandatory to monitor the system in real time. State estimation has a key role in real time monitoring of a power system. The considered power system has to be observable in order to perform state estimation. Traditionally, power system state estimators employ SCADA measurements. However, as the number of Phasor Measurement Units (PMUs) increase in the system, use of phasor measurements become common as well. There are many Phasor Measurement Unit (PMU) placement methods available in the literature for power system observability. Most of those methods aim to determine the measurement configuration (number of measurement devices and locations of those devices) with minimum cost such that most of the measurements in the resulting design are critical. Since errors associated with those measurements cannot be detected, a measurement configuration with many critical measurements is considered as a bad measurement configuration. Moreover, existing SCADA measurements are not considered by most of the existing methods in the literature. Since utilities have made considerable investments to the SCADA systems in the past, it is not a wise decision to ignore existing SCADA measurements in the system. In this thesis, it is aimed to develop a PMU placement algorithm for robust state estimation considering presence of conventional SCADA measurements. The PMU placement method places optimum number of PMUs to a known system in computer environment, such that specified measurement redundancy is obtained. The proposed method employs the SCADA measurements already available in the considered system, as well as generation – consumption information provided by the operator. Thus, the cost of the resulting measurement configuration is minimized. The proposed method, is also capable of evaluating PMUs with different current measurement channel number.