Siyasal iletişimde bir propaganda aracı olarak ulusal kimlik: 7 Haziran 2015 Türkiye Genel Seçimleri örneği
National identity as a propaganda tool in political communication: Example of June 7, 2015 Turkey General Elections
  1. Tez No: 462096
  2. Yazar: CEREN YEGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Siyasi parti ve aktörlerin faaliyetlerinin ötesini nitelediğinin düşünülmesi gereken siyasal iletişim, son yılların üzerine en çok düşünülen kavramlarındandır. Seçim dönemlerinde büyük ivme kazanan siyasal iletişim faaliyetleri, kimlikten ulusal kimlik gibi kolektif aidiyete işaret eden bir olguya kadar birçok olguyu propaganda aracı olarak kullanmaktadır. Bu tezde de ulus devletler bağlamında üst kimliğe işaret eden, sui generis özellik ve anlamlara sahip olan ulusal kimliğin, siyasal iletişim süreci içerisinde bir propaganda aracı olarak kullanılması, 7 Haziran 2015 tarihinde Türkiye'de gerçekleşen Genel Seçimler özelinde ele alınmıştır. Tezde neticeleri ile olduğu kadar, öncesindeki siyasal iletişim faaliyetleri ile de büyük önem arz etmiş olan bu seçimlere yönelik gerçekleştirilen siyasal iletişim faaliyetlerinde, ulusal kimliğin siyasi parti ve aktörlerce nasıl konumlandırıldığı tartışılmıştır. Ayrıca tez kapsamında gerçekleştirilen alan araştırması ile de seçmenlerin siyasal iletişim sürecindeki ulusal kimliğe yönelik konumlandırmayı nasıl alımladıkları araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Siyasal İletişim, Kimlik, Ulusal Kimlik, Propaganda, Seçim
Özet (Çeviri)
Political communication, which should be considered to be characterizing beyond the activities of political parties and actors, is one of the most thought on the concept of recent years. Political communication activities that gain impetus during election periods use many concepts ranging from identity to national identity which points to a collective state of belonging as a propaganda tool. In this thesis, national identity, pointing to a higher identity in terms of nation states, having sui generis properties and meanings, used as a propaganda tool in political communication processes, has been covered in the context of the General Elections held in Turkey on June 7, 2015. In the thesis, it has been discussed how political parties and actors positioned national identity within political communication activities during the elections, which had great importance with political communication activities prior to the elections, as well as its results. In addition, by the field research conducted for this thesis, how voters perceived this positioning of national identity within the process of political communication were researched. Key Words : Political Communication, Identity, National Identity, Propaganda,Election