Çivi yazılı belgelere göre Hitit devletine bağlı devletlerin statüsü
Status of the Hittite subordinate countries according to cuneiform documents
- Tez No: 462115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA REYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Anadolu'daki ilk siyasi birliği kuran Hititler, yaklaşık olarak altı yüzyıl boyunca varlıklarını sürdürmüşlerdir. Hititlerin uzun süre varlığını sürdürmesinin sebebi, ekonomik ve askeri gücün yanında iyi örgütlenmiş bir idari yapıya sahip olmalarıdır. Hititler, imparatorluk döneminde genişleyen toprakların idaresi için“vasallık sistemi”adı verilen bir yöntem kullanmışlardır. Bu çalışmada, Hititlerin vasal krallarla olan ilişkileri incelenerek“vasallık sistemi”nin Hitit idari yapısındaki yeri ve sınırlarını genişleten Hitit devletinin uzun süre varlığını devam ettirmesindeki rolü tespit edilmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Hititler, Hitit İdari Yapısı, Vasallık Sistemi.
Özet (Çeviri)
The Hittites, who founded the first political union in Anatolia, continued their existence for almost six centuries. The reason for the Hittites' continued existence for such a long time is that, besides economic and military power they had a well-organized administrative structure. The Hittites used a method called“the vassal system”for the administration of the lands expanding during the imperial period. In this study, the relationship between the Hittites and the vassal kings was examined and it was attempted to determine the role of“the vassal system”in the long term existence of the expanding Hittite state and its place in the administrative structure of the Hittites. Key Words : The Hittites, The administrative structure of the Hittites, Vassal System