Türk Silahlı Kuvvetlerinde üniformanın kurumsal imaj açısından değerlendirilmesi: KKK ve J.Gn.K örneği
Assessment in term of corporate image of the Turkish Military Forces' uniforms: Example of Turkish Army and General Command of Gendarmerie
- Tez No: 462169
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Türk Silahlı Kuvvetleri'nde kurumsal kimliğin en önde gelen unsurlarından biri ve kurumsal imajının somut hali üniformadır. TSK'nın ana parçasını oluşturan Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı üniformasında yapılan değişiklikler aynı zamanda kurumsal imaj değişimlerini de ortaya koymaktadır. Bunun için 1930 yılından itibaren çıkarılan Kıyafet Kararnameleri; TSK'nın yapısal değişimine yönelik Avrupa Birliğinin taleplerinin bulunduğu Avrupa Birliği Türkiye İlerleme Raporları ve internet ortamında 2000-2015 yılları arasında yayınlanmış haberler ele alınmıştır. Bu bulgular dâhilinde kurumsal imaj açısından özellikle 1947, 1956 ve 1963 kararnamelerinde kıyafetler ile ilgili çok büyük değişimlerin yapıldığı ortaya konulmuştur. Diğer kıyafet Kararnamelerinde ise küçük çapta değişimler yapılmıştır.1947 Kıyafet Kararnamesindeki büyük çaplı değişimin nedeni II Dünya Savaşı ve sonucunda tüm dünyada ülkelerin ve orduların değişim içerisine girmesidir. 1956 Kıyafet Kararnamesinde yaşanan değişimin sebebi Türkiye'nin 1952 yılında NATO'ya üye olması ve ilk defa kadınların orduya alınmasıdır.1963 Kıyafet Kararnamesinde yaşanan değişimin sebebi ise askeri darbedir. 1960 darbesi sonrasında TSK'nın imajında ve kılık ve kıyafetinde büyük bir değişim yaşanırken 1980 darbesi sonrasında böyle bir değişim söz konusu olmamıştır. 1947, 1956 ve 1963'de Türk Ordusunun kurumsal imaj değişiminde ABD ordusu örnek alınmıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük değişim yaşadığı bir dönem de 2000 yılından sonraki dönem olmuştur. Bu dönemde medya organlarında TSK'nın yapısının değişimine yönelik haberler ve Avrupa Birliğinin yayınladığı Türkiye İlerleme Raporları paralellik göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Kurumsal imaj, üniforma, kıyafet kararnames
Özet (Çeviri)
Uniform is one of the leading factor of corporate identity in Turkish Military Forces and embodiment of corporate image. The changes which is made at the uniforms of Turkish Army and General Command of Gendarmerie which are the main parts of Turkish Military Forces reveal at the same time the changes of corporate image. For this reason at this study uniform regulations effectuated after 1930; European Union Turkish Progress Raportswhich contains European Union requests about structural alteration of Turkish Military Forces and news published on the internet between 2000 and 2015 are examined. The results reveal that there is massive changes in terms of corporate image especially at the uniform regulations in 1947, 1956 and 1963. There are on a small scala changes at the other uniform regulations. The reasons of massive changesat the uniform regulations in 1947 are II World War and countries and armies in the world got changed because of the end of II World War. The reasons of changesat the uniform regulations in 1956 are Turkey is affiliated to NATO in 1952 and female members are enrolled in the armed services at first. The reasons of changesat the uniform regulations in 1963 is military coup. When massive changes occured at the images and uniforms of Turkish Military Forces after military coup in 1960, there was no such a changes after military coup in 1980. United States Army is taken an example by Turkish Army in changes of corporate image in 1947, 1956 and 1963. One term of the massive changes occured in Turkish Military Forces is the term just after 2000. News published on the media about structural alteration of Turkish Military Forces show parallelism with European Union Turkish Progress Raportsat this term. KeyWords : Corporate image, uniform, uniform regulations