Ketaminin ve memantinin tedavi edici etkinliği üzerinde TRPV1 kanallarına etkisinin hücre kültür ortamında incelenmesi
Study of TRVPV-1 channels' influence on the therapeutic effect of the drugs ketamine and memantine, using cell culture
  1. Tez No: 462365
  2. Yazar: FATMA KAPLAN BAŞAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ MELTEM ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Major depresyon; yineleme ve kronikleşme oranı yüksek olan, fiziksel, ruhsal, sosyal ve mesleki yeti yitimine neden olan önemli bir sağlık sorunudur. Günümüzde kullanılan antidepresanlarla hastaların ancak %30-40'ının tam olarak iyileştiği, %60-70'inin depresif belirtilerinin devam ettiği, hatta bu hastaların %10-15'inin tamamen tedaviye yanıtsız kaldığı görülmüştür. Bunun önemli nedenlerinden biri, depresyon etiyolojisinin tam olarak aydınlatılmamış olmasıdır. TRPV1 kanalları son 20-30 yıl içinde keşfedilmiştir. Yakın zamanda yapılan çalışmalarda birçok nörolojik ve psikiyatrik hastalığın etiyolojisinde bu kanalların rol oynadığı gösterilmesine rağmen; TRPV1 kanalları ile depresyon arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar kısıtlı sayıdadır. Ketamin uzun süredir kullanılan disosisiatif anestezik bir ajandır. Son zamanlarda depresyonda hızlı ve kısa süreli antidepresan ve antisuisidal etkinliği gösterilmiştir. Bu etki tek doz uygulamayla saatler içinde başlamakta birkaç gün ile hafta arasında sona ermektedir. Ketaminin antidepresan etkinliğinin moleküler mekanizması henüz aydınlatılamamıştır. Memantin Alzhemier Hastalığında kullanılan nörorotektif bir ajandır. Ketaminin ve memantinin ikisi de NMDA reseptörlerini antagonize etmelerine rağmen klinik etkileri arasında belirgin farklar vardır. Bu farkın sebebinin moleküler düzeyde gösterilmesi ketaminin etkisinin neden kısa süreli olduğunu açıklayabilir. Bu çalışmanın amacı ketaminin TRPV1 kanalları üzerinde duyarlılık artışı veya azaltıcı etkisinin olası hızlı ve geçici antidepresan etkisiyle ilişkisinin gösterilmesidir. Materyal-Metod: Bu çalışmada, hücre hattı olarak glioblastoma hücreleri kullanılmıştır. Hücreler kontrol (n=6), ketamin (n=6), ketamin+CAPZ(n=6), ketamin+ MK-801 (n=6), ketamin+CAPZ+MK-801 (n=6), memantin (n=6), memantin+CAPZ (n=6), memantin+MK-801(n=6), memantin+CAPZ+MK-801(n=6) olmak üzere 9 gruba ayrılmıştır ve kontrol grubu hariç her grup 3'e bölünüp ketaminli gruplar 24 saat, 48 saat ve 72 saat 0,01mM ketamin ile memantinli gruplar 0,01mM memantin ile inkübe edildikten sonra Path-Clamp, hücre içi kalsiyum, hücre içi ROT, apopitoz, kaspaz3 ve kaspaz 9, hücre canlılığı (MTT) analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Major depressive disorder is a recurrent disease with high chronicity, causing physical, mental, social and occupational disability. Studies have shown that only 30-40% of patients recover fully, in 60-70% of them depressive symptoms continue, and in 10-15% of these patients remain disease persists even with treatment. One of the important reasons for this is that the etiology of depression is not fully understood. TRP channels have been discovered in the last 20-30 years. Although recent studies have shown that these channels play a role in the etiology of many neurological and psychiatric disorders, studies investigating the relationship between TRPV1 channels and depression are limited. Ketamine is a long-lasting dissociative anesthetic agent. Recently, rapid and short-term antidepressant and antisuicidal efficacy have been demonstrated in depression and treatment-resistant depression. This effect lasts for several days to weeks when starting within a few hours with a single dose application. And the underlying molecular mechanism of this effect has not yet been elucidated. Although both ketamine and memantine antagonize the NMDA receptors, there are significant differences between clinical effects. Showing the molecular level of the cause of this difference reveals the effect of ketamine. The aim of this study is to demonstrate that ketamine is associated with a rapid or transient antidepressant effect on the susceptibility-enhancing or reducing interaction on TRPV1 channels. Materials and Methods: In this study, glioblastoma cells were used for cell lines. The cells were divided into 9 groups; control (n=6), ketamine (n=6), ketamine + MK-801 (n = 6), ketamine + CAPZ + MK-801 (n = 6), memantine (n = 6), memantine + CAPZ (n = 6), memantine + MK-801 (n = 6) and memantine + CAPZ + MK-801. Cells were incubated with memantine (0.01 mM) and ketamine (0.01 mM) during for 24 hours, 48 hours and 72 hours, except control group. After incubation, Patch-Clamp, intracellular calcium, intracellular ROT, apoptosis, caspase 3 and caspase 9 and MTT analyses were obtained. Mann-Whitney U test was used for statistical analysis and significance was considered at p < 0.05.