Majör depresyonda mizaç ve karakter özelliklerinin çocukluk çağı travmaları açısından karşılaştırılması
Temperament and character traits in patients with major depression disorder in the context of childhood trauma
  1. Tez No: 462364
  2. Yazar: HAVVA SERT UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ MELTEM ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Majör Depresyonda Mizaç ve Karakter Özelliklerinin Çocukluk Çağı Travmaları Açısından Karşılaştırılması Amaç: Majör depresif bozukluk tanılı hastalarda mizaç ve karakter özellikleriyle çocukluk çağı travması arasındaki ilişkiyi sağlıklı bireyler ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve metod: DSM-5 kriterlerine majör depresif bozukluk tanısı konulan 62 hasta çalışmaya alınarak; 31'i çocukluk çağı travması olan ve 31'i çocukluk çağı travması olmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı. 31 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Bu kişilere Sosyodemografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Mizaç ve Karakter Envanteri, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Temperament and Character traits in patients with major depression disorder in the context of childhood trauma Aim: It was aimed to investigate to temperament-character traits in patients with Major Depressive Disorder and relation of these traits with childhood trauma compared to healthy controls. Materials and methods: 62 cases diagnosed with Major Depressive Disorder according to DSM-V-TR criteria were taken and divided into two groups, 31 cases with and 31 cases without childhood trauma. 31 healthy volunteers without childhood trauma were taken as control group. Sociodemographic and clinical data form, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Temperament and Character Inventory, Childhood Trauma Scale were administered to these subjects.