Antiproliferatif etkili bileşiklerle statik manyetik alan uygulamasının kanser hücre serilerine etkisi
Effect of static magnetic field with antiproliferative compounds on cancer cell lines
- Tez No: 462475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Statik manyetik alan (SMA) son zamanlarda bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış olup, diğer tedavilere alternatif güvenilir bir yöntem olabileceği düşünülmüştür. SMA'nın, özellikle kanser hücre proliferasyonunu inhibe ettiği ve antiproliferatif bileşiklerle beraber uygulandığında daha etkili olabildiği söylenmektedir. Bu çalışmanın amacı, antiproliferatif flavonoidlerle beraber SMA'nın kombine uygulamasının, MCF–7 ve MDA MB-231 meme kanseri hücre hatlarında hücre proliferasyonuna, apopitoza, proapoptotik ve antiapoptotik protein ekspresyonlarına ve oksidatif stres parametrelerine etkisinin ortaya konulmasıdır. Çalışmamızda kuersetin (10-1000μM aralığında) ve hesperetinin (10-1000μM aralığında) belirlenen doz ve zaman aralıklarında meme kanseri hücre serilerinin proliferasyonuna etkileri MTT hücre canlılık testi ile analiz edildi ve IC50 değerleri hesaplandı. Hücrelere 48 saat boyunca SMA (174mT)+hesperetin ve SMA (174mT)+kuersetin ile birleşik tedavi uygulandı. Flow sitometri ile apopitoz, Western Blot ile Bax/Bcl–2 protein ekspresyonları ve OSİ hesaplanarak oksidatif stres kapasiteleri sadece SMA ve flavonoid uygulanan gruplarla ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler SPSS (version 21) programında One-Way Anova analizleriyle gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Static magnetic field (SMF) has recently begun to be used in the treatment of some diseases and it has been thought that it may be a reliable alternative to other treatments. It is said that SMF is particularly effective when inhibited by cancer cell proliferation and administered together with antiproliferative compounds. The aim of this study is to demonstrate the effect of SMF combination treatments with antiproliferative flavonoids on cell proliferation, apoptosis, proapoptotic and antiapoptotic protein expression and oxidative stress parameters on MCF-7 and MDA MB-231 breast cancer cell lines. In our study, the effects on the proliferation of breast cancer cell lines at doses and time intervals of quercetin (range 10-1000 μM) and hesperetin (range 10-1000 μM) were analyzed by MTT cell viability test and IC50 values calculated. Cells were treated with combined treatment with SMF (174mT)+hesperetin and SMF (174mT)+quercetin for 48 hours. Compared between the groups (only SMF, flavonoids and control groups) were done with apoptosis by flow cytometry, Bax / Bcl-2 protein expression by Western Blot, and oxidative stress capacities by calculated OSI.