Deneysel diyabet oluşturulmuş sıçanlarda egzersizin antioksidan sistem ve bazı kan parametrelerine etkisi
The effects of exercise on antioxidant system and some blood parameters at experimental diabetic rats
- Tez No: 462479
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada streptozotosin (STZ) ile deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda egzersizin antioksidan sistem ve bazı kan parametreleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada materyal olarak canlı ağırlıkları birbirlerine yakın olan 32 adet yetişkin Wistar Albino ırkı sıçan kullanılmıştır. Hayvanlar her grupta 8 adet olmak üzere; Kontrol (K), Egzersiz (E), Diyabet (D) ve Diyabet+Egzersiz (DE) şeklinde 4 eşit gruba ayrılmıştır. Tüm gruplardaki hayvanlar deneme süresince standart rat yemi ile ad libitum beslenmiştir. D ve DE gruplarında intraperitoneal enjeksiyonla 60 mg/kg streptozotosin tek doz uygulanarak diyabet oluşturulmuştur. E ve DE gruplarına, diyabet oluşturulduktan sonra, deneme süresini içeren 4 haftalık periyotta, haftada 5 gün olmak üzere 30 dakikalık yüzme egzersizi uygulanmıştır. Çalışmada, deneme süresi sonrasında tüm gruplardaki deneklerden alınan kan örnekleri incelenerek, plazma insülin, glikoz, ALT ve AST ile serum MDA, SOD ve GSH düzeyleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of exercise on antioxidant system and some blood parameteres in experimental diabetic rats with streptozotocin (STZ). Thirty-two adult Wistar Albino rats were used in the study. The animals used in the experiment were divided into 4 equal groups, 8 animals in each group as Control (C), Exercise (E), Diabetes (D) and Diabetes+Exercise (DE). All groups are fed with standart rat food during the experiment. No applications was made to the rats in group C but single dose 60 mg/kg STZ intraperitoneally were injected to the group D and DE. After the diabetes was formed, 30 minutes swimming exercise for 4 weeks, 5 days a week was applied to groups E and DE during the trial period. In the study, plasma insüline, glucose, ALT, AST and MDA, SOD, GSH levels were determined by examing blood samples taken from subjects in all groups after the experiment.