Diyabetik, prediyabetik ve sağlıklı bireylerde serum galektin-3, HS-CRP, neopterin ve metil arjinin seviyeleri
Serum galectin-3,HS-CRP, neopterin and methyl arginine levels of diabetic, pre-diabetic and healthy subjects
- Tez No: 462478
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ABUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tip 2 diabetes mellitus, çoğunlukla insülinin etkisine karşı dokularda direnç gelişmesi ya da insülin duyarlığının azalması ve/veya insülin sentezi ve salgılanmasının görece azalması ile karakterize bir hastalıktır. Eğer tip 2 diyabetik hastalar erken ve doğru zamanda tedavi edilmezse, kötü diyabeti ve kötü glukoz kontrolü olan hastalarda kalıcı glukoz farklı yollarla AGE'lere dönüşür. Böylece diyabetik hastalarda makro ve mikro komplikasyonlar gelişmektedir. Bu çalışmamızda amaç, AGE'ler için çöpçü reseptörü olan, inflamasyon ve fibrozis süreçleriyle ilişkilendirilmiş galektin-3'ün, enfeksiyon ve inflamasyonlara karşı yüksek duyarlığa sahip olan high sensitive CRP (hs-CRP)'nin, endotelyal disfonksiyon ve kardiyovasküler hastalıklarda minör bir risk belirteci olduğu bildirilen ADMA'nın ve viral, bakteriyel enfeksiyonlarda artığı bildirilen neopterinin sağlıklı bireylerde, regüle ve regüle olmayan diyabetik hastalarda ve prediyabetik olgulardaki düzeyleri ve aralarındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmada, toplam 159 kişi (98 kadın, 61 erkek) değerlendirmeye alındı. Bu kişiler; kontrol grubu (n=41), prediyabet (n=34), regüle diyabet (n=40) ve regüle olmayan diyabet (n=44) olacak şekilde dört gruba ayrıldı. Her gruba ait serum galektin-3, ADMA, hs-CRP, neopterin ve bazı biyokimya testlerinin seviyeleri ölçüldü. Sağlıklı gruba göre serum galektin-3 seviyeleri (13.3±3.4), diyabetik hasatlara (regüle diyabet (15.7±4.2) ve regüle olmayan (15.6±3.3)) göre daha düşük bulundu (sırasıyla p=0.007 ve p=0.002). Serum galektin-3 seviyeleri, hs-CRP (r=0.208** p=0.008) ile güçlü pozitif ilişki gösterirken, L-NMMA (r=0,188* p=0,018) ve neopterin (r=0.177* p=0.026) seviyeleriyle de zayıf pozitif ilişki gösterdi.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus is characterized by the development of resistance to the effects of insulin, or the reduction of insulin sensitivity and / or the relative reduction of insulin synthesis and secretion. If type 2 diabetic patients are not treated early and on time, in patients with poor diabetes and poor glucose control, permanent glucose turns into AGEs in different ways. Thus, macro and micro complications develop in diabetic patients. In this study, we aimed levels of galectin-3 that is the scavenger receptor for AGEs and is associated with and the process of inflammation and fibrosis, ADMA that endothelial dysfunction and cardiovascular diseases are a minor risk indicator and neopterin that reported increase in bacterial infections, and viral in healthy, regulary and unregulated diabetic and prediabetic patients, in addition to the evaluation of the relationship among them. In this study, a total of 159 participants (98 female, 61 male) were enrolled. These individuals were divided into four groups as the control group (n=41), prediabetic (n=34), regularly diabetes (n=40) and unregulated diabetes (n=44). In each group, serum galectin-3, ADMA, hs-CRP and neopterin levels and some of biochemical tests were measured. In the control group serum galectin-3 values (13.3±3.4) were significantly lower than (p=0.007 and P=0.002) regularly diabetes (15.7±4.2) and unregulated diabetes groups (15.6±3.3). While serum galectin-3 levels showed a strong positive relationship with hs-CRP (r=0.208** p=0.008), weak positive correlation with L-NMMA (r=0,188* p=0,018) that is an isomer of ADMA and neopterin (r=0.177* p=0.026).